Reklama

Trudna droga

Trudna droga

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Na ulicach nie ma portretów Papieża ani transparentów, nie ma nawet białożółtych flag. Na lotnisku żadnego tłumu. Rząd brazylijski pokazał w sposób bardzo wyraźny: wizyta Benedykta XVI jest wizytą duszpas­terską, nie państwową.
Sao Paulo, 10 maja 2007 r. Papież podczas spotkania z młodzieżą /fot. KNA-Bild
T

Tak więc powitanie Papieża, przybywającego z pierwszą wizytą do największego na świecie katolickiego kraju, przebiega jakby w klimacie pewnego roztargnienia. Nawet 10 maja podczas spotkania z młodzieżą było nie więcej niż 40 tysięcy osób. Biskupi spodziewali się znacznie więcej, podobnie jak spodziewali się ponad trzymilionowej rzeszy uczestników na Mszy kanonizacyjnej pierwszego świętego Brazylijczyka, Frei Galv?o.

Nawet w tych drobnych faktach wyczuwa się słabnięcie wiary brazylijskiego ludu. Młodzi ludzie są coraz mniej skłonni postępować za nauczaniem Kościoła w zakresie moralności seksualnej. W parlamencie dyskutuje się nad bardziej permisywnym prawem dotyczącym przerywania ciąży; rośnie liczba rozwodów, maleje liczba małżeństw; na scenie pojawiają się pary homoseksualne. Liczba katolików nie przestaje spadać, także na skutek działalności sekt.

...
2105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]