Troll od Palikota

"Przestańcie już czepiać się tej Białorusi! Łukaszenka nie wpuścił oligarchów czyhających na przemysł i majątek narodowy Białorusinów, wygnał »fundację« Laudera i inne podobne kryminalne gangi i już po tygodniu został w światowych mediach okrzyknięty dyktatorem i satrapą". Kto wypowiedział te słowa?

02.10.2011

Czyta się kilka minut

Czy wypowiedział je działacz upadającej Samoobrony? Sfrustrowany "troll" z forów internetowych? Nie, to kandydat mającego w sondażach ponad 5 proc. Komitetu Wyborczego Ruch Palikota, członek lewicowej partii "Racja", która - stowarzyszona z ruchem popularnego polityka z Lublina - wystawiła swoich kandydatów do Sejmu.

Wiesław Rozbicki, "czternastka" w okręgu łódzkim komitetu, przysłał do Stowarzyszenia61 ankietę na potrzeby popularnego portalu M amPrawoWiedziec.pl , w której odniósł się między innymi do kwestii polityki zagranicznej.

O rządzącym Białorusią Łukaszence i jego krytykach pisał dalej tak: "Jakoś oszołomy nie zauważają, że niezmiennie od prawie 2 dekad wygrywa wszystkie demokratyczne wybory w swoim kraju. Białoruś ma być traktowana jako normalne i demokratyczne państwo, a tzw. "opozycjoniści", finansowani przez Waszyngton i Tel-Aviv za pośrednictwem Warszawy uznani za 5 kolumnę, dywersantów i prowokatorów i pozbawieni wsparcia naszego państwa!" - postulował w ankiecie, z której cytaty udostępniła "Tygodnikowi" Róża Rzeplińska, prezes Stowarzyszenia61.

Kim jest Rozbicki, nie do końca wiedzą nawet czołowi działacze Ruchu Palikota. Szef łódzkich struktur Ruchu Palikota Jarosław Pacholski podczas niedzielnej rozmowy z "Tygodnikiem"  miał początkowo problemy z identyfikacją kandydata, przyznał jednak po chwili, że rozmawiał z nim kilka razy, choć jego poglądów na sprawy Białorusi nie znał. - Partia "Racja" jest na naszych listach, a pana Rozbickiego znam tylko z kilku rozmów - mówi Pacholski. - Rekomendację na nasze listy dawały łódzkie struktury "Racji". Co do cytatu, odcinamy się jako Ruch Palikota od tej wypowiedzi, traktujemy ją jako prywatne zdanie Rozbickiego. Jednoznacznie stwierdzamy też, że nie ma mowy o demokracji na terenie Białorusi.

- Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec pana Rozbickiego? - pytam szefa łódzkich struktur RP.

- Wezwę kandydata na pilna rozmowę. Będę żądał wyjaśnień. Jeśli konsekwentnie będzie się trzymał się swoich wypowiedzi, pomyślimy nad innymi reperkusjami. Najpierw musimy ustalić, czy ta wypowiedź nie jest jakimś przekłamaniem.

Nie jest. Słowa z ankiety potwierdza w całości sam Rozbicki w rozmowie telefonicznej z "Tygodnikiem".

- Czy cytat to pana słowa? - pytam kandydata.

- Moje. I się z nich nie wycofuję.

- A jak pan obroni tezę, że na Białorusi jest demokracja?

- Proszę spojrzeć na wyniki wyborów. Pan Łukaszenka zdobywa zdaje się 70 albo 80 proc. głosów. Byli zachodni obserwatorzy, i jakoś nikt nie udowodnił przekrętów.

- Kim są "oszołomy"?

- To ci, którzy w mediach cały czas "najeżdżają" na Białoruś, usiłując wmówić Polakom, że tam się dzieje jakaś wielka krzywda tak zwanym opozycjonistom.

- Tak zwanym?

- Bo to nie są prawdziwi opozycjoniści. Pan minister Sikorski dostał sto milionów dolarów na rozwalenie demokracji na Białorusi.

- A skąd w pana wpisie Waszyngton i Tel Awiw?

- To finansjera żydowska, która u nas przejęła cały przemysł, a PO stoi na straży interesów tych koncernów. A Tel Awiw, bo to są zwykle ludzie stamtąd.

- Słowa o żydowskiej finansjerze, która kontroluje polski przemysł, nie zdają się panu trącać antysemityzmem?

- Aaaaa, już widzę, to jest oręż, od razu okrzyknąć kogoś antysemitą! Jak ja pana nazwę Polakiem, a Czecha Czechem, to nikt się nie obrazi. A niech pan spróbuje nazwać Żyda Żydem. Od razu będzie pan okrzyknięty antysemitą! - kończy Rozbicki.

***

Rewelacje łódzkiej "czternastki" to nie jedyne zaskoczenie z lektury ankiet nadesłanych przez kandydatów RP, z jakim musieli się zmagać twórcy popularnego portalu zbierającego od lat informacje o poglądach polityków. - Kandydaci Palikota mają zupełnie inne poglądy niż on sam - mówi Róża Rzeplińska.

"Dane wskazują, że członków ruchu Palikota łączą tylko podstawowe tematy takie jak sprawy obyczajowe (aborcja, stosunek do używek) i sprawy gospodarcze. Sprawy, które nie są wprost poruszane przez lidera również w gronie kandydatów nie są rozstrzygane jednoznacznie" - piszą w podsumowaniu na temat ankiet nadesłanych przez kandydatów RP twórcy M amPrawoWiedziec.pl .

I tak np. zwolennicy rozliczeń z komunistyczną przeszłością mieszają się z przeciwnikami.  "Ludzie, którzy walczyli o socjalizm powinni dzisiaj stać na najwyższych stanowiskach państwowych." - pisze np. w swojej ankiecie kandydatka Anna Muzyka, podczas gdy ok. połowa kandydatów, którzy udzielili swoich głosów MPW.pl opowiada się za lustracją.

"Janusz Palikot na konferencji prasowej 23 września obiecał do Świąt Bożego Narodzenia złożenie wniosku o skasowanie artykułu 212 kodeksu karnego. Postulat ten nie znajduje odzwierciedlenia wśród członków jego ruchu" - piszą autorzy podsumowania, wskazując, że ponad połowa kandydatów jest postulatowi przeciwna bądź nie ma w tej sprawie zdania.

***

Ruch Palikota, z którego list stratuje w wyborach parlamentarnych Wiesław Rozbicki, notuje kilkuprocentowe poparcie. Według komentatorów ma duże szanse na przekroczenie progu 5 proc. i wejście sejmu.

Z samym Januszem Palikotem nie udało się nam skontaktować.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem – nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat… więcej