Reklama

Tradycyjna liturgia młodych

Tradycyjna liturgia młodych

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Pamiętają Państwo lapsus Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział "żadne krzyki nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne"? W przypadku lidera PiS chodziło o przejęzyczenie, a Józef Majewski pisze dokładnie to, co myśli.
Z

Z artykułu "Piotrowa łódź zmienia kierunek" ("TP" 16/08) dowiadujemy się, że oddanie proboszczom dotychczasowych kompetencji biskupów w sprawach liturgii tradycyjnej to rzymski centralizm, podkreślenie prawa wiernych do Mszy i sakramentów według ksiąg, które nigdy nie zostały zniesione, stanowi nieznaną wcześniej formę papieskiej ingerencji w historię liturgii, a celebracja przy starym ołtarzu w Kaplicy Sykstyńskiej to innowacja.

Główną oś artykułu stanowi konfrontacja. Autor poszukuje sprzeczności między pontyfikatami Jan Pawła II i Benedykta XVI i pomiędzy dwiema formami liturgii rzymskiej. Można powiedzieć, że właśnie poglądy podobne do zaprezentowanych w artykule stały się przyczyną dla wykładu, jaki Papież zawarł w swoim przemówieniu do pracowników Kurii Rzymskiej na Boże Narodzenie 2005 r., w pierwszym roku pontyfikatu. Benedykt XVI zwrócił wówczas...

3919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]