Reklama

Ten, który nie wraca

Ten, który nie wraca

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Wystawić Pasoliniego w teatrze - za tę decyzję należą się Jarzynie duże brawa. Niestety, realizacja nie spełnia naszych oczekiwań.
P

Prawie 10 lat temu na tej samej scenie TR Warszawa Krzysztof Warlikowski w jednym ze swoich najlepszych spektakli, "Bachantkach" według Eurypidesa, stawiał pytania o relację między człowiekiem a sacrum. Relację trudną, gwałtowną, tragiczną. Do racjonalisty Penteusza przychodził gdzieś z obrzeży społeczeństwa Dionizos: bóg-wyzwoliciel, bóg-uwodziciel, bóg-morderca. Obaj spleceni ze sobą nierozerwalnym związkiem, jak lustrzane odbicia, para sobowtórów, z których nie wiadomo, który jest stwórcą, a który - stworzeniem. Dionizos przechodził przez świat jak zaraza, zabijając tych, którzy nie uwierzyli, i wzmacniając tych, którzy mu zaufali.

Bóg czy diabeł?

W "Teoremacie" jest podobnie, choć w gruncie rzeczy - o wiele bardziej drastycznie. Bynajmniej nie ze względu na szokującą warstwę obyczajową. Bezimienny Gość, który...

7064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]