Reklama

Technologia niezwykle potężna

Technologia niezwykle potężna

27.01.2020
Czyta się kilka minut
Zaczęło się od wiadomości na Whats­Appie. Skończyło skandalem z udziałem najpotężniejszych.
J

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, właściciel m.in. Amazona i „The Washington Post”, dostał wiadomość z filmem, w którym mogło być złośliwe oprogramowanie. Nadawcą był następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. Niedługo potem miliarder ogłosił, że jest szantażowany ujawnieniem jego romansu. Dowody miały pochodzić z jego własnego telefonu.

Wynajęci przez Bezosa śledczy uważają, że użyto oprogramowania firmy Memento Labs albo programu Pegasus, tego samego, z którego ma korzystać m.in. polskie CBA. Rijad twierdzi, że zarzuty są absurdalne. Twórcy Pegasusa zapewniają, że program służy do tropienia terrorystów i nie działa na numerach telefonów w USA. Tyle że WhatsApp pozwał ich twierdząc, że Pegasus szpieguje dziennikarzy i aktywistów na całym świecie. Memento Labs na pytania nie odpowiada.

Specjalni sprawozdawcy ONZ Agnès Callamard i David Kaye wzywają do międzynarodowego śledztwa. Według Callamard „mamy do czynienia z technologią niezwykle trudną do śledzenia, niezwykle potężną i zupełnie nieregulowaną”, a jeśli nawet najbogatszy człowiek świata pada jej ofiarą, „to oznacza, że wszyscy jesteśmy zagrożeni”. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]