Reklama

Teatr złożony z czułości

Teatr złożony z czułości

07.02.2016
Czyta się kilka minut
Iwan Wyrypajew, rosyjski dramatopisarz i reżyser teatralny: Dlaczego w Rosji zawsze jest tak samo? Wielka przestrzeń, miejscami srogi klimat, tajemnicza energia tkwiąca w przyrodzie. Nie wiem, co musi się stać, żeby ten kraj zaczął się zmieniać.
Iwan Wyrypajew, 2013 r. Fot. Adam Lach / NAPO IMAGES DLA NEWSWEEK POLSKA
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: Zapuszcza Pan w Polsce korzenie?

IWAN WYRYPAJEW: Tak. Zdecydowaliśmy z żoną [Karoliną Gruszką, polską aktorką teatralną i filmową – red.], że chcemy tu zamieszkać. Musieliśmy wybrać miejsce – Polskę bądź Rosję – w którym nasza córka zacznie naukę, posłaliśmy ją do przedszkola w Warszawie.

Mam 42 lata i chcę gdzieś osiąść. Z Moskwą jestem wciąż związany zawodowo: choć dobiegł końca mój trzyletni kontrakt z teatrem Praktika, wciąż pracuję w Rosji jako reżyser i producent teatralny.
 

Wychował się Pan w Irkucku, mieszkał w Moskwie, Krakowie, planuje Pan na stałe zostać w Warszawie?

W Warszawie mam swój dom, mieszkam w nim z żoną i córką. Własny dom docenia się bardziej, jeśli wcześniej przez długi czas wynajmowało się mieszkanie. W wynajętym czułem się obco, nie mogłem...

12857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panu Iwanowi Wyrapajewowi , którego cenię jako reżysera, poleciłbym teksty nie tylko Rosjan dla lepszego poznania duszy rosyjskiej. Np. A Mikiewicza "Drogę do Rosji" /Dziadów cz.III Ustęp/. Tak on charakteryzuje Rosjan: "Spotykam ludzi - z rozrosłymi barki,/.../ / Lecz twarz każdego jest jak ich kraina,/Pusta, otwarta i dzika równina;/.../ Tu oczy ludzi, jak miasta tej ziemi,/ Wielkie i czyste - i nigdy zgiełk duszy / Niezwykłym rzutem duszy nie poruszy; / Nigdy ich długa żałość nie zaciemi; / Z daleka patrząc - wspaniałe, przecudne; / Wszedłszy do środka - puste i bezludne". Najpierw Rosjanie musieliby wywalczyć wolność a potem - mówiąc językiem Mickiewicza - czy motyl jasny wzniósłby się nad ziemię, "czy ćma /.../ brudne nocy plemię?"

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]