Reklama

Szubienica

Szubienica

11.08.2018
Czyta się kilka minut
Festiwal Stolica Języka Polskiego, odbywający się co roku w sierpniu w Szczebrzeszynie, kojarzy mi się ze zdaniem, które posłużyło jako tytuł reportażu Wojciecha Tochmana o Piwnicy pod Baranami z jej najlepszych czasów:
M

Mówię ci, tam była enklawa tajemna”. Co prawda w tym wypadku może nie tak do końca tajemna, bo całkiem liczna publiczność co roku ciągnie na Roztocze na spotkania z literaturą, teatrem i muzyką, ale enklawa na pewno. Dość powiedzieć, że gdy pewnego wieczora patrzyłam na gwiazdy, siedząc wygodnie na leżaku tuż nad brzegiem leniwie płynącego Wieprza, a z pobliskiej sceny dochodził mnie głos pani Anny Seniuk czytającej wiersze Herberta, myślałam sobie, że tak trzeba żyć i że wrócę do domu w formie. Bo odbyłam spa dla mózgu i duszy, jeśli ją oczywiście mam.

Pewnego jednak wieczora pośród tej słonecznej, pachnącej latem sielanki niespodziewanie zjawił się między nami on. No może nie do końca między nami, bo niespiesznie i dość demonstracyjnie minął nasz pisarski stolik i przeszedł do kolejnego oddalonego może ze dwadzieścia metrów. Usiadł przy nim, zamówił, kelnerka przyniosła mu...

4888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak dobrze, że nie jestem odosobniony w podobnych odczuciach! Jest jeszcze jeden aspekt "molestowania" patriotyzmem. Co jeśli ktoś czuje się patriotą, ale nie nosi bluzy, ani nawet koszulki. Nie chodzi na marsze patriotyczne i nie beatyfikuje żołnierzy wyklętych? Czy aby na pewno nie jest już wrogiem ojczyzny?

na miejscu. I tylko czekać, aż ktoś "bogobojny" chlapnie o "grzechu zaniechania" patriotyzmu. Podzielam niepokój, ale obawiam się, że już mamy rękę w nocniku, która tam zostanie na długo. Pozdrawiam serdecznie Autorkę i Szanownego Pana.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]