Reklama

Ładowanie...

Szubienica

11.08.2018
Czyta się kilka minut
Festiwal Stolica Języka Polskiego, odbywający się co roku w sierpniu w Szczebrzeszynie, kojarzy mi się ze zdaniem, które posłużyło jako tytuł reportażu Wojciecha Tochmana o Piwnicy pod Baranami z jej najlepszych czasów:
M

Mówię ci, tam była enklawa tajemna”. Co prawda w tym wypadku może nie tak do końca tajemna, bo całkiem liczna publiczność co roku ciągnie na Roztocze na spotkania z literaturą, teatrem i muzyką, ale enklawa na pewno. Dość powiedzieć, że gdy pewnego wieczora patrzyłam na gwiazdy, siedząc wygodnie na leżaku tuż nad brzegiem leniwie płynącego Wieprza, a z pobliskiej sceny dochodził mnie głos pani Anny Seniuk czytającej wiersze Herberta, myślałam sobie, że tak trzeba żyć i że wrócę do domu w formie. Bo odbyłam spa dla mózgu i duszy, jeśli ją oczywiście mam.

Pewnego jednak wieczora pośród tej słonecznej, pachnącej latem sielanki niespodziewanie zjawił się między nami on. No może nie do końca między nami, bo niespiesznie i dość demonstracyjnie minął nasz pisarski stolik i przeszedł do kolejnego oddalonego może ze dwadzieścia metrów. Usiadł przy nim, zamówił, kelnerka przyniosła mu...

4888

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]