Reklama

Ładowanie...

Sześćdziesięciolecie

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Drugiego sierpnia 1959 r. wylądował w Warszawie, wracający z Moskwy, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon. Czterodniowy pobyt Nixona w Polsce był pierwszą po wojnie wizytą amerykańską na tak wysokim szczeblu. Wiceprezydentowi towarzyszyła liczna ekipa. Trzeciego dnia pobytu jeden z jej członków, admirał Hyman Rickover, twórca pierwszej na świecie łodzi podwodnej o napędzie atomowym, opuścił Warszawę, udając się w silnej eskorcie do swojej rodzinnej miejscowości.
R

Ryki leżą przy drodze z Warszawy do Lublina. Podczas wojny 90 proc. ludności miasteczka zostało wymordowane przez okupanta. Wizyta admirała była wyjątkowym wydarzeniem w życiu miejscowości, nie często ściągającej powszechną uwagę. Dopiero w obecnym stuleciu powstała w Rykach pierwsza, jak na razie jedyna, wyższa uczelnia. Jest to Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach. Rektorem szkoły i zarazem jedynym jej pracownikiem posiadającym tytuł naukowy jest prof. dr hab. Henryk Bednarski. Rektorat ma telefon, fax i e-mail. Szkoła nie ma natomiast biblioteki. Tak więc wiedza jest tam wtłaczana metodą z głowy do głów.

Prof. Bednarski (ostatnio opowiadam wyłącznie o profesorach), którego specjalnością jest socjologia, łączy zajęcia we własnej szkole z kierowaniem katedrą pedagogiki i psychologii w Politechnice Radomskiej im. Kazimierza...

4607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]