Reklama

Sześćdziesięciolecie

Sześćdziesięciolecie

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Drugiego sierpnia 1959 r. wylądował w Warszawie, wracający z Moskwy, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon. Czterodniowy pobyt Nixona w Polsce był pierwszą po wojnie wizytą amerykańską na tak wysokim szczeblu. Wiceprezydentowi towarzyszyła liczna ekipa. Trzeciego dnia pobytu jeden z jej członków, admirał Hyman Rickover, twórca pierwszej na świecie łodzi podwodnej o napędzie atomowym, opuścił Warszawę, udając się w silnej eskorcie do swojej rodzinnej miejscowości.
R

Ryki leżą przy drodze z Warszawy do Lublina. Podczas wojny 90 proc. ludności miasteczka zostało wymordowane przez okupanta. Wizyta admirała była wyjątkowym wydarzeniem w życiu miejscowości, nie często ściągającej powszechną uwagę. Dopiero w obecnym stuleciu powstała w Rykach pierwsza, jak na razie jedyna, wyższa uczelnia. Jest to Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach. Rektorem szkoły i zarazem jedynym jej pracownikiem posiadającym tytuł naukowy jest prof. dr hab. Henryk Bednarski. Rektorat ma telefon, fax i e-mail. Szkoła nie ma natomiast biblioteki. Tak więc wiedza jest tam wtłaczana metodą z głowy do głów.

Prof. Bednarski (ostatnio opowiadam wyłącznie o profesorach), którego specjalnością jest socjologia, łączy zajęcia we własnej szkole z kierowaniem katedrą pedagogiki i psychologii w Politechnice Radomskiej im. Kazimierza...

4607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]