Synod: co to takiego

06.10.2014

Czyta się kilka minut

SYNOD BISKUPÓW to spotkanie papieża z biskupami i świeckimi z całego świata, w czasie którego dyskutuje się o problemach Kościoła. Pierwszy raz zwołał go Paweł VI w 1967 r.


OBRADY W WATYKANIE to tzw. sesja nadzwyczajna synodu. Franciszek otworzył właśnie trzecią taką sesję w historii Kościoła – chce, aby podczas niej omówiono sprawy najpilniejsze. Kwestie organizacyjne omawia się na sesjach „zwyczajnych”, organizowanych co 3-4 lata. Z kolei sesje „specjalne” poświęcone są sprawom wybranego regionu.


„WYZWANIA DUSZPASTERSKIE związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” – to hasło sesji, która potrwa w Watykanie do 19 października. Wezmą w niej udział przewodniczący episkopatów, zwierzchnicy Kościołów wschodnich, szefowie kongregacji, a także m.in. uczestnicy wyznaczeni przez papieża oraz niekatolicy. W sumie: 253 osoby. Polskimi uczestnikami będą: przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, oraz pracujący w Watykanie kardynałowie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko oraz abp Zygmunt Zimowski.


KLUCZOWE ZNACZENIE dla obradujących ma opublikowany we wrześniu raport wstępny przygotowany przez Sekretariat Synodu. Wyznacza on porządek obrad oraz podsumowuje wyniki ankiet nt. spraw rodzin, wypełnianych przez świeckich z całego świata. Dokument nie został przetłumaczony na język polski.


TEN SYNOD JEST WYJĄTKOWY. Pierwszy raz temat obrad jest z góry ustalony. Zamiast odbywających się do tej pory dyskusji w formie „burz mózgów”, uczestnicy będą się odnosić do raportu wstępnego.


OBRADY BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ przy drzwiach zamkniętych. 18 października poznamy tekst orędzia ojców synodalnych, które będzie jedynym dokumentem podanym do wiadomości publicznej. Synod nie zdecyduje jednak o zmianach w strukturach kościelnych czy dogmatach – jest bowiem tylko organem doradczym papieża.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2014