Reklama

Święty od Rio

Święty od Rio

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Papież Franciszek ogłosił świętymi trzy osoby działające w XVI i XVII w. na terenach dzisiejszej Kanady i Brazylii – wśród nich jezuitę, który założył Rio de Janeiro.
K

Kim są nowi święci? Pochodzący z jednej z najpotężniejszych francuskich rodzin arystokratycznych Franciszek de Montmorency Laval (1623–1708) zasłynął jako pierwszy biskup Québecu i fundator miejscowego seminarium. We francuskich koloniach w Ameryce uchodził za wszechwładnego: z racji koneksji w Paryżu był w stanie nawet zmieniać gubernatorów. Był przeciwnikiem alkoholu: od Ludwika XIV udało mu się uzyskać dekret zakazujący jego sprzedaży rdzennym mieszkańcom Kanady. Przed nim w Québecu działała urszulanka Maria Guyart (Maria od Wcielenia, 1599–1672), która jako jedna z pierwszych Europejek nauczyła się mowy Irokezów i Huronów, przygotowując w tych językach słowniki i katechizmy. Sławę na misjach zdobył także portugalski jezuita Józef de Anchieta (1534–1597), założyciel dwóch największych miast Brazylii – São Paulo i Rio de Janeiro.
Tych troje zostało 3 kwietnia wpisanych do...

1171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]