Reklama

Święci grzesznicy

Święci grzesznicy

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Próba opisania biografii ponad 250 papieży, którzy przez dwa tysiąclecia mieli ogromny wpływ na historię powszechną, wydaje się karkołomna.
H

Historia papieży” to zredagowane na potrzeby książki wykłady wygłoszone przez amerykańskiego jezuitę i historyka Kościoła dla Now You Know Media w 2006 roku. O’Malley skupił uwagę na postaciach i wydarzeniach najbardziej znaczących historycznie. Takie podejście, oprócz zalet w postaci wartkiej opowieści (od książki wręcz trudno się oderwać) ma także słabą stronę. Niektóre ważne karty z historii Kościoła zostały omówione pobieżnie. Nazwisko Galileusza pada zaledwie dwa razy, Giordano Bruno na łamach książki zupełnie się nie pojawia (w odróżnieniu np. od kard. Bellarmina). Z kolei Marcin Luter pojawia się, co prawda, kilkanaście razy, ale powstanie i rozwój protestantyzmu zajmuje niewiele miejsca (szczególnie w porównaniu z wielką schizmą wschodnią).

Zaletą książki jest obiektywizm w przedstawianiu postaci papieży, autor nie ukrywa ich błędów czy słabości, pokazuje też wielkość...

2309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]