Święci grzesznicy

Próba opisania biografii ponad 250 papieży, którzy przez dwa tysiąclecia mieli ogromny wpływ na historię powszechną, wydaje się karkołomna.

13.02.2012

Czyta się kilka minut

Historia papieży” to zredagowane na potrzeby książki wykłady wygłoszone przez amerykańskiego jezuitę i historyka Kościoła dla Now You Know Media w 2006 roku. O’Malley skupił uwagę na postaciach i wydarzeniach najbardziej znaczących historycznie. Takie podejście, oprócz zalet w postaci wartkiej opowieści (od książki wręcz trudno się oderwać) ma także słabą stronę. Niektóre ważne karty z historii Kościoła zostały omówione pobieżnie. Nazwisko Galileusza pada zaledwie dwa razy, Giordano Bruno na łamach książki zupełnie się nie pojawia (w odróżnieniu np. od kard. Bellarmina). Z kolei Marcin Luter pojawia się, co prawda, kilkanaście razy, ale powstanie i rozwój protestantyzmu zajmuje niewiele miejsca (szczególnie w porównaniu z wielką schizmą wschodnią).

Zaletą książki jest obiektywizm w przedstawianiu postaci papieży, autor nie ukrywa ich błędów czy słabości, pokazuje też wielkość tych, którzy takimi przeszli do historii. Można powiedzieć, że poznajemy świętość i grzeszność ludzi, którzy kierowali Kościołem. Publikację O’Malleya wyróżnia wśród innych historii papiestwa unikanie taniej sensacji.

Amerykański historyk więcej miejsca poświęca papieżom naszych czasów. Staje w obronie Piusa XII, oskarżanego o „milczenie w sprawie Holokaustu”, uznaje wielkość Jana Pawła II (jak pisze, „zarówno w życiu, jak i w umieraniu papieża Polaka wszystko było wielkie”), ale też wskazuje na „autorytarną stronę Jego charakteru” i pisze o „pogłębianiu różnic między wiernymi” przez Stolicę Apostolską za Jego pontyfikatu. Dla polskiego czytelnika taki pozbawiony emocji sposób pisania o Wojtyle może być nowym doświadczeniem.

Czy lektura „Historii papieży” wskazuje jakąś charakterystyczną cechę w historii tej instytucji? O’Malley bez patosu pisze w posłowiu o „posłuszeństwie wobec papieży” jako stałej, choć nie jedynej trosce tego urzędu. Zacytujmy dwa zdania: „Historia papiestwa nie jest historią katolicyzmu” i „papieże mieli zawsze upodobanie do zapominania o tym rozróżnieniu [Kościół a papiestwo – PS] i identyfikowania obydwu instytucji z sobą”.

John W. O’Malley, „Historia papieży”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
W „Tygodniku Powszechnym” od 2007 r. Od początku odpowiadał za profile pisma na Twitterze i Facebooku, a także za działania e-marketingowe „Tygodnika” i cyfrowe subskrypcje. Obecnie pełni funkcję Head of Digital Expansion. Pisze o tematach z zakresu… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2012