Światło i stworzenie

„Jeśli Jezus zmartwychwstał, to wówczas – i tylko wówczas – wydarzyło się coś naprawdę nowego, co zmienia kondycję człowieka i świata” – powiedział Benedykt XVI w orędziu „Urbi et Orbi” pierwszego dnia Świąt.

09.04.2012

Czyta się kilka minut

Niech do każdego z was dotrze radosny głos Kościoła, wraz ze słowami, które starożytny hymn wkłada w usta Marii Magdaleny – pierwszej osoby, która spotkała zmartwychwstałego Jezusa w poranek wielkanocny. Pobiegła do innych uczniów i z duszą na ramieniu powiedziała im: »Widziałam Pana!« (J 20, 18)”. Tymi słowami rozpoczął Papież świąteczne orędzie wygłoszone z balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Słowa orędzia tradycyjnie dotyczyły także polityki: Benedykt XVI wezwał rząd Syrii do powstrzymania przemocy w tym kraju, odniósł się do ostatnich wydarzeń w Nigerii i na Mali, sytuacji prześladowanych chrześcijan w Afryce, a także zaapelował o wznowienie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Następnie złożył wiernym życzenia świąteczne w 65 językach.

„KAPŁAN NIE NALEŻY DO SIEBIE”

Obchody męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa poprzedziła w Watykanie Msza Krzyżma św. odprawiona w Wielki Czwartek. Tematem homilii Papież uczynił posłuszeństwo kapłańskie. Zwrócił uwagę na dwa sformułowania z przyrzeczenia kapłańskiego, które powinny prowadzić do zastanowienia się nad Kościołem i życiem osobistym. Według Benedykta XVI „posługa nauczania” (minus docendi) to jeden z najważniejszych obowiązków kapłańskich, za pośrednictwem którego Bóg ukazuje duchownym swoje oblicze i serce, „by dać im siebie”. Drugim kluczowym hasłem jest „gorliwość o dusze” (salus animarum). „Ludzie nigdy nie mogą mieć wrażenia, że skrupulatnie wypełniamy nasze dyżury, ale wcześniej i później należymy wyłącznie do samych siebie. Kapłan nigdy nie należy do siebie” – powiedział Papież.

Wieczorem w Wielki Czwartek, podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Bazylice św. Jana na Lateranie, Benedykt XVI, powtarzając gest Jezusa z Wieczernika, umył nogi dwunastu starszym kapłanom. Podczas Mszy zbierano ofiary na potrzeby uchodźców z Syrii.

ZWYCIĘSTWO CZŁOWIEKA

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej była dla Papieża okazją do przypomnienia słów o. Raniero Cantalamessy: „Chrystus stoczył za nas walkę, której jesteśmy zwycięzcami, On walczył, a nam przypadła korona”.

Jednak najważniejszym momentem Wielkiego Piątku była Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum i wokół niego. Tradycja tej uroczystości sięga roku 1750.

Pod Koloseum Benedykta XVI powitał burmistrz Rzymu, Gianni Alemanno. Gdy Papież ukazał się przy przygotowanym dla niego fotelu i klęczniku, rozległy się brawa wiernych oraz okrzyki: „Viva il Papa!”. Za Benedyktem XVI ustawiono krzyż, do którego przymocowano płonące lampki oliwne. Podobny ustawiono na środku Koloseum. Jako pierwszy krzyż poniósł papieski wikariusz diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini, po czym przejęły go rodziny z różnych stron świata (tegoroczne rozważania na papieską Drogę Krzyżową powierzono małżeństwu Zanzucchich z Włoch), a także duchowni. Przy ostatniej, czternastej stacji krzyż niósł Benedykt XVI.

Podczas procesji 85-letni Benedykt XVI wyglądał na wyraźnie zmęczonego. Jego starszy brat przyznał kilka dni wcześniej, że Papież zamierza ograniczyć pielgrzymki zagraniczne i prawdopodobnie nie przyjedzie już do rodzinnej Bawarii.

Jakby chcąc zaprzeczyć tym słowom, tuż przed Świętami Watykan potwierdził, że Benedykt XVI przyjął zaproszenie do Libanu wystosowane przez liderów religijnych tego kraju. Trzydniowa podróż ma się odbyć we wrześniu.

WCZEŚNIEJSZA LITURGIA

W Wielką Sobotę, podczas liturgii Wigilii Paschalnej, Papież udzielił sakramentów chrztu i bierzmowania ośmiu osobom pochodzącym z Włoch, Albanii, Słowacji, Kamerunu, Niemiec, Turkmenistanu i Stanów Zjednoczonych. Benedykt XVI powiedział, że „zaślepienie na Boga i zaślepienie na wartości jest realnym zagrożeniem dla naszej egzystencji i świata w ogóle”. W trosce o zdrowie Benedykta XVI liturgię rozpoczęto o dziewiątej wieczorem, nie zaś, jak zwykle, o północy.

„Wielkanoc to dzień nowego stworzenia, ale właśnie dlatego Kościół rozpoczyna liturgię tego dnia starym stworzeniem, abyśmy się nauczyli poprawnie rozumieć to nowe. Dlatego też na początku liturgii słowa Wigilii Paschalnej znajduje się opis stworzenia świata” – powiedział Papież, dodając, że „stworzenie jest nastawione na komunię między Bogiem a stworzeniem; istnieje ono, aby była przestrzeń odpowiedzi na wielką chwałę Bożą, spotkanie miłości i wolności”.

W uroczystościach Triduum Paschalnego uczestniczyły w Watykanie dziesiątki tysięcy pielgrzymów, także z Polski.

NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW AGENCYJNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2012