Reklama

Ładowanie...

Świat nie jest piekłem, panie Witoldzie

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Czytając prasę popularną, można nieraz odnieść wrażenie, że znacznie łatwiej mówić nam o światopoglądzie, preferencjach seksualnych i sprawach osobistych niż o tym, w co się wierzy. Nie chodzi przy tym o wiarę rozumianą stricte religijnie. Raczej o to, co w życiu stanowi fundamentalną wartość, co jest punktem odniesienia w trudnych sytuacjach. Rozmówcami Mai Jaszewskiej są ludzie znani z mediów, np. muzycy, aktorzy, reżyserzy czy pisarze. Dotąd opublikowaliśmy wywiady z Grzegorzem Markowskim, Piotrem Ibrahimem Kalwasem i Pawłem Kukizem.
M

Maja Jaszewska: - Ci, którzy obserwują Pana drogę artystyczną, przywołują słowo "uczciwość", czasem z pogranicza całkowitej bezkompromisowości...

Krzysztof Majchrzak: - To może za dużo powiedziane. Najważniejsze żeby to, co robimy w życiu, zawierało chociaż odrobinę prawdy. Dzięki temu nasz pobyt na ziemi nabiera sensu. Tym bardziej, że trwa on zaledwie kilka chwil, o czym niektórzy zadufani w sobie ludzie, goniący Bóg wie za czym, zdają się zapominać. Wydaje im się, że będą żyli 400 lat i na dodatek zawsze będą się cieszyć żelaznym zdrowiem. Gratuluję takiego podejścia do życia.

- Co to jest uczciwość?

- Nie zamierzam aspirować do Tischnerowskich sądów. Mówiąc najprościej, tak po chłopsku, jak Janko Muzykant: myślę, że podstawą uczciwości jest uczciwość wobec samego siebie. Jest ona jak...

8905

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]