Reklama

Strajki i wulkany

Strajki i wulkany

04.07.2017
Co dla jednego człowieka jest tragedią, dla innego staje się okazją do napisania artykułu naukowego.
Kolejny strajk londyńskiego metra, 30 kwietnia 2014 r. JEREMY SELWYN / EVENING STANDARD / EYEVINE / EAST NEWS
P

Pamiętacie jeszcze erupcję islandzkiego wulkanu Bárðarbunga na przełomie 2014 i 2015 r.? Wstrzymane loty, toksyczny dwutlenek siarki w islandzkim powietrzu, wulkaniczny pył na naszych samochodach... Tragedia jednego człowieka jest jednak szansą dla drugiego. 22 czerwca na łamach „Nature” opublikowany został artykuł (Malavelle i in.: „Strong constraints on aerosol-cloud...”), którego autorzy uważają takie erupcje za „bezcenne naturalne eksperymenty, które pozwalają na badanie skutków wielkoskalowego wprowadzania aerozoli w atmosferę Ziemi”.

Z tego bezcennego naturalnego eksperymentu dowiedzieliśmy się choćby tego, że w trwającym łącznie kilka miesięcy okresie erupcji nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego nieznacznie spadły temperatury. Choć mogłoby się wydawać, że wybuch wulkanu powinien podnieść temperaturę środowiska, a nie ją obniżyć, emitowane w jego...

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Frans de Waal, Łukasz Kwiatek, Bartłomiej Kucharzyk
Michał Kuźmiński, Piotr Szeptyński
Tadeusz Pabjan, Artur Sporniak

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]