Reklama

Strajki i wulkany

Strajki i wulkany

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Co dla jednego człowieka jest tragedią, dla innego staje się okazją do napisania artykułu naukowego.
Kolejny strajk londyńskiego metra, 30 kwietnia 2014 r. JEREMY SELWYN / EVENING STANDARD / EYEVINE / EAST NEWS
P

Pamiętacie jeszcze erupcję islandzkiego wulkanu Bárðarbunga na przełomie 2014 i 2015 r.? Wstrzymane loty, toksyczny dwutlenek siarki w islandzkim powietrzu, wulkaniczny pył na naszych samochodach... Tragedia jednego człowieka jest jednak szansą dla drugiego. 22 czerwca na łamach „Nature” opublikowany został artykuł (Malavelle i in.: „Strong constraints on aerosol-cloud...”), którego autorzy uważają takie erupcje za „bezcenne naturalne eksperymenty, które pozwalają na badanie skutków wielkoskalowego wprowadzania aerozoli w atmosferę Ziemi”.

Z tego bezcennego naturalnego eksperymentu dowiedzieliśmy się choćby tego, że w trwającym łącznie kilka miesięcy okresie erupcji nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego nieznacznie spadły temperatury. Choć mogłoby się wydawać, że wybuch wulkanu powinien podnieść temperaturę środowiska, a nie ją obniżyć, emitowane w jego...

5547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]