Reklama

Starzy mężczyźni - młodzi mężczyźni

Starzy mężczyźni - młodzi mężczyźni

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Od kilku tygodni wracam do zwierzeń rówieśnika od lat mieszkającego poza krajem. Niepokoi go, że młodzi mężczyźni z otoczenia jego dorosłej córki wydają się pozbawieni wyrazistych cech - że nie potrafi odnaleźć w nich tego, do czego sam dążył, kiedy dorastał i dojrzewał. Myślałem zrazu, że jest to w istocie troska o los własnego dziecka, dla którego nie znajduje odpowiedniego partnera życiowego, rzetelnego i zapewniającego bezpieczeństwo opiekuna, dobrego ojca oczekiwanych wnuków. Kochający ojcowie mają sporo trudności w rozplątaniu sprzeczności między zazdrosną troską o zainteresowanie córki innym mężczyzną a bezwarunkową aprobatą jej wyborów.
N

Najprawdopodobniej jednak troska ukrywa inny problem, równie znany, a obecnie pomijany jak coś niestosownego - myślę o rozdźwięku między pokoleniami. “Starsi nie rozumieją młodych, młodzi nie rozumieją starych"; na dodatek starsi, zajmując lepsze pozycje, blokują w myśl tej tezy młodszym drogę rozwoju. Średnia długość życia ludzkiego rośnie znacząco, wszyscy ubolewają nad zwiększającym się odsetkiem ludzi starszych, których przecież ktoś będzie musiał utrzymywać po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Więcej ludzi zaawansowanych wiekiem pracuje dziś zawodowo i zajmuje stanowiska, na które młodzi czekają. A może to młodzi nie kwapią się do podejmowania trudów i odpowiedzialności, bo my, bardzo już dorośli, rzeczywiście zniechęcamy ich do odpowiedzialnej samodzielności, oferując troskę, opiekę, pomoc? Może postrzeganie młodego pokolenia jako zbioru ludzi mało rzetelnych...

3398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]