Reklama

Spirala

Spirala

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Udała mu się wielka sztuka: wymyślił idiom poetycki, który się nie starzeje. Kolejne generacje czytelników potrafią się z nim zaprzyjaźnić i czerpać z jego wierszy przyjemność.
W

W jednym ze szkiców autobiograficznych Tomas Tranströmer porównuje "swoje życie" do komety. Jej świetlisty koniec, głowa - to dzieciństwo i młodość, rejony, do których pamięć ma coraz trudniejszy dostęp, ale to także przestrzeń wypełniona tajemnicami i lękami. Najgorętsza część, jądro komety - to wczesne lata życia, czas, w którym - poza naszą wiedzą, a także wolą - zapadają najważniejsze decyzje. To właśnie wtedy biorą nas w posiadanie siły, nad którymi będziemy musieli kiedyś zapanować. Lepiej się do tego miejsca nie zbliżać - powiada Tranströmer - albowiem łatwo wpaść w objęcia śmierci, która lubi asystować przy naszych narodzinach.

Archipelag

Poeta wychowywał się w domu inteligenckim, którego utrzymaniem zajmowała się matka (świetna nauczycielka). Ojciec był dziennikarzem, ale małżeństwo dość szybko się rozpadło. W ...

11484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]