Reklama

Spirala

Spirala

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Udała mu się wielka sztuka: wymyślił idiom poetycki, który się nie starzeje. Kolejne generacje czytelników potrafią się z nim zaprzyjaźnić i czerpać z jego wierszy przyjemność.
W

W jednym ze szkiców autobiograficznych Tomas Tranströmer porównuje "swoje życie" do komety. Jej świetlisty koniec, głowa - to dzieciństwo i młodość, rejony, do których pamięć ma coraz trudniejszy dostęp, ale to także przestrzeń wypełniona tajemnicami i lękami. Najgorętsza część, jądro komety - to wczesne lata życia, czas, w którym - poza naszą wiedzą, a także wolą - zapadają najważniejsze decyzje. To właśnie wtedy biorą nas w posiadanie siły, nad którymi będziemy musieli kiedyś zapanować. Lepiej się do tego miejsca nie zbliżać - powiada Tranströmer - albowiem łatwo wpaść w objęcia śmierci, która lubi asystować przy naszych narodzinach.

Archipelag

Poeta wychowywał się w domu inteligenckim, którego utrzymaniem zajmowała się matka (świetna nauczycielka). Ojciec był dziennikarzem, ale małżeństwo dość szybko się rozpadło. W ...

11484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]