Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

15.08.2016
Czyta się kilka minut
Miłosierdzie zarówno w Jezusie, jak i w nas jest drogą, która rozpoczyna się od serca, aby dotrzeć do rąk – powiedział Franciszek 10 sierpnia na audiencji ogólnej w Rzymie.
J

Jedna pani z dalekiego kraju dobry uczynek zrobiła. Bezdomnego Polaka, co w szpitalu kraju owego wylądował, do Polski wysłać postanowiła. Podała dokładne namiary samolotu i godzinę przylotu na Okęcie. Wyruszyliśmy na lotnisko, żeby do naszego schroniska dla chorych zgarnąć gościa. Trzy godziny szukamy, czekamy, po halach przylotów latamy, a człeka nie ma. Po tygodniu pani owa dzwoni, o swojego pytając. Chłopaki, którzy ruszyli na lotnisko, mówią otwarcie, że biedak do Warszawy nie dotarł. No i się zaczęło: awantura, jak to niemiłosierni jesteśmy, bezdomnego Chrystusa nie przyjęliśmy. W końcu padło pytanie: a czy pani go do odprawy podprowadziła? Okazało się, że kobitka podwiozła delikwenta do lotniska i pojechała. Czyli wnioski mogą być dwa: albo człowiek zwiał z lotniska, bo mu się odwidziało, albo też zagubił się w odprawach i bramkach, kuśtykając o kulach, i do Polski ostatecznie nie dotarł.
Miłosierdzie trzeba robić z wyobraźnią i jak się chce pomóc, to do końca. Miłosierny Samarytanin nie tylko zgarnął poranionego obcego, ale dowiózł go do gospody, pielęgnował, zapłacił za dalszą opiekę i obiecał, że wracając zajrzy, czy wszystko w porządku. Gospodarz miał jasny przekaz: sprawdzę, czy dobrze zająłeś się tym człowiekiem, a jak trzeba będzie, to dopłacę. Czyli wszystko zrobione do końca. W miłosierdziu droga od serca do rąk musi prowadzić przez głowę. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]