Słownik

Aukcja internetowa - sposób sprzedaży w sieci: użytkownicy prezentują towar, a chętni kupują; z aukcji korzysta 15 proc. polskich internautów. Asortyment ogromny, "handlowcem" może zostać każdy.

Awatar - obrazek, najczęściej zabawny, jakim użytkownik forum uzupełnia swój podpis.

Blog - od weblog, sieciowy dziennik, którego autor lub autorzy publikują regularne wpisy. Czytelnicy komentują, są też linki do innych blogów, co tworzy całą społeczność. Blogi to najczęściej przemyślenia autora, czasem stają się serwisami informacyjnymi, mogą zawierać zdjęcia (fotoblog), wideo (vlog), mogą być tworzone przy pomocy komórek (moblog).

Cyberprzestrzeń - fikcyjne pojęcie wprowadzone przez Williama Gibsona w książce "Neuromancer": "Zbiorowa halucynacja doświadczana co dzień przez miliardy użytkowników (...) Nieprawdopodobna złożoność (...) zamieszkana przez wygenerowane elektronicznie alternatywne »osoby« oddzielone od swych fizycznych ciał zaparkowanych w »normalnej przestrzeni«". Utożsamiana z internetem. Przedrostek "cyber-" podkreśla, że aktywność ma miejsce w internecie.

Czat - internetowa rozmowa w czasie rzeczywistym; portal jest podzielony na "pokoje" tematyczne, gdzie użytkownicy rozmawiają, pisząc.

DivX - format zapisu filmów, oszczędnie skompresowanych w pliku; czy zrewolucjonizuje przemysł filmowy jak MP3 muzykę? Jeszcze niedawno markowi producenci unikali go, uważając za piracki. Dziś DivX-y czyta większość odtwarzaczy DVD.

Domena - słowna nazwa identyfikująca komputer w sieci. Składa się z nazw oddzielonych kropkami; końcowa (domeny czyta się "od końca") to albo domena regionalna (.pl - Polska, .fr - Francja, .fm - Mikronezja itp.) albo funkcjonalna (.com - komercyjny, .gov - rządowy, .edu - naukowy itp.).

Emotikon, smile - na czatach, w sms-ach, e-mailach symbol złożony ze znaków drukarskich, udający mimikę twarzy. Należy nań patrzeć pod kątem 90 stopni. :-) to uśmiech, :-( smutek, :-o zdziwienie, :-P pokazywanie języka itp.

Forum - forma dyskusji w sieci na stronie WWW. Użytkownicy piszą wiadomości lub opinie pogrupowane na wątki, inni odpisują.

Haker - popularnie: internetowy włamywacz, ale w rzeczywistości osoba o ogromnych umiejętnościach informatycznych i sieciowych, należąca do ekskluzywnej społeczności hakerskiej. Sieciowy włamywacz to cracker. Hakerów obraża mylenie z crackerami.

Hiperłącze - fragment tekstu elektronicznego, którego kliknięcie przenosi do innego tekstu lub strony.

Komunikator - program umożliwiający tekstowe rozmowy (a ostatnio głosowe i wideo) z innymi, np. Gadu-Gadu, ICQ, MSN.

Link - krótsza i ładniejsza nazwa hiperłącza.

Lista dyskusyjna - najstarsza forma internetowej grupy dyskusyjnej; wysłany przez członka listy mail dociera do wszystkich jej abonentów.

Moderator - osoba o specjalnych uprawnieniach na czacie, forum itp., dbająca o porządek; może usuwać wpisy, wyrzucać uczestników itp.

MP3 - format zapisu muzyki, zrewolucjonizował przemysł muzyczny (można dziś kupić pojedynczą piosenkę). Kojarzy się ze ściąganiem pirackiej muzyki, ale cywilizuje się.

Multimedia - media wykorzystujące wiele form przekazu (kanałów) równocześnie: tekst, obraz ruchomy i nieruchomy, dźwięk itp.

Netykieta - dobre maniery, etykieta w internecie.

Nick - pseudonim uczestnika forum, czatu itp.

PodCasting (od "iPod", nazwy odtwarzacza MP3) - publikowanie w sieci dźwięku, np. fragmentów audycji radiowych. To jakby radio, które nie dyktuje, kiedy ma być słuchane.

Portal - internetowy, wszechstronny serwis informacyjny. Portal poświęcony jednemu tematowi to wortal.

Real - prawdziwy świat poza internetem, przeciwieństwo wirtualu.

Robak - złośliwy program rozmnażający się w sieci. Od wirusa różni się tym, że nie potrzebuje nosiciela (np. innego programu).

Spam - niechciana poczta elektroniczna z reklamami. Jej rozsyłanie jest przestępstwem; już dwukrotne otrzymanie niechcianej poczty można zaskarżyć. Przynajmniej teoretycznie...

Skype - rodzaj komunikatora do rozmów głosowych przez sieć.

Ściąganie - pobieranie z internetu, np. plików MP3, filmów DivX (często pirackich).

Usenet - ogólnoświatowy system tematycznych grup dyskusyjnych.

VoIP - telefonia sieciowa. Głos przesyła się przy pomocy internetu. Jako że jest tania, na hasło to ciarki przechodzą po plecach tradycyjnym telekomunikacyjnym monopolistom.

Wikipedia - największa encyklopedia tworzona przez internatów-pasjonatów. Bezpłatna, uaktualniana bez przerwy (wszelako korzystać z niej trzeba ostrożnie, tak jak z całego internetu). Wersja polska:

Wirtual - "świat" sieciowy, przeciwieństwo reala.

Wirus - złośliwy program roznoszący się przy pomocy innych programów, e-maili. Może kasować dane, kraść numery kart płatniczych, umożliwiać zdalną kontrolę nad komputerem włamywaczowi itp.

WWW - jaka jest, każdy widzi.

Opracował MK

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2006

Artykuł pochodzi z dodatku „Cybertygodnik