Reklama

Skrzydlata rocznica

Skrzydlata rocznica

23.10.2005
Czyta się kilka minut
60 lat minęło od powstania Tygodnika Powszechnego i z tej okazji w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie nasza redakcja zaprezentowała spektakl pt. Niewygodny od 60 lat.
W

W przedstawieniu wzięli udział redaktorzy pisma oraz zaprzyjaźnieni dziennikarze i artyści, m.in. Anna Radwan, Joanna Słowińska, Krystyna Zachwatowicz, Jerzy Fedorowicz, Jacek Romanowski i Grzegorz Turnau. Kanwą scenariusza spektaklu, autorstwa Joanny Gromek-Illg, była historia "Tygodnika" i Polski, opowiedziana pieśnią, obrazem i słowem. Dziennikarski chór męski (solista: Seweryn Blumsztajn - "Gazeta Wyborcza"), wzywający na melodię sowieckiej pieśni rewolucyjnej do budowy "Polskiej Republiki Rad", przeniósł publiczność w otchłań lat 40., kiedy pismo powstawało. W kolejnych odsłonach żeglowaliśmy po przełomach naszej historii: była pieśń o chłopcach, którzy musieli odejść z naszego puebla w epoce Gomułki i Gierka, aż doszliśmy do czasów, kiedy już wiemy, że "naprawdę nie dzieje się nic i nie stanie się nic aż do końca", jak w utworze Grzegorza Turnaua.

Bisów...

1896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]