Reklama

Ładowanie...

Skromność odznaczona

25.07.2004
Czyta się kilka minut
Za gratulacje dziękuję, ale za co mnie odznaczono, dowiem się dopiero podczas uroczystości - słyszeli trochę zaskoczeni przyjaciele i bliscy prof. Wojciecha Skalmowskiego, kiedy telefonowali z gratulacjami z okazji odznaczenia go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.
P

Profesor - znany lingwista, iranista i historyk literatury, przez lata występujący na łamach paryskiej “Kultury" pod pseudonimem Maciej Broński, od czterech dekad (z wymuszonymi przez cenzurę przerwami) publikujący też w “Tygodniku Powszechnym" - jest w Brukseli, gdzie mieszka od 1968 r., postacią znaną. I to zarówno z wielkiego dorobku naukowego czy publicystycznego, jak skromności. Przyznane przez prezydenta odznaczenie jest jednak nie tyle uhonorowaniem tej cechy profesorskiego charakteru, co przede wszystkim podzięką za lata wytrwałej pracy i dowodem uznania dla jego postawy: umiejętnego łączenia polskości z europejskością i światowością.

Ambasador RP w Belgii Iwo Byczewski podkreślił w swej laudacji niezależność myśli i ocen Wojciecha Skalmowskiego, szerokość jego intelektualnych zainteresowań i krytyczny dystans do zdarzeń. Potwierdzają to zarówno...

2242

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]