Skromność odznaczona

Za gratulacje dziękuję, ale za co mnie odznaczono, dowiem się dopiero podczas uroczystości - słyszeli trochę zaskoczeni przyjaciele i bliscy prof. Wojciecha Skalmowskiego, kiedy telefonowali z gratulacjami z okazji odznaczenia go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

25.07.2004

Czyta się kilka minut

Profesor - znany lingwista, iranista i historyk literatury, przez lata występujący na łamach paryskiej “Kultury" pod pseudonimem Maciej Broński, od czterech dekad (z wymuszonymi przez cenzurę przerwami) publikujący też w “Tygodniku Powszechnym" - jest w Brukseli, gdzie mieszka od 1968 r., postacią znaną. I to zarówno z wielkiego dorobku naukowego czy publicystycznego, jak skromności. Przyznane przez prezydenta odznaczenie jest jednak nie tyle uhonorowaniem tej cechy profesorskiego charakteru, co przede wszystkim podzięką za lata wytrwałej pracy i dowodem uznania dla jego postawy: umiejętnego łączenia polskości z europejskością i światowością.

Ambasador RP w Belgii Iwo Byczewski podkreślił w swej laudacji niezależność myśli i ocen Wojciecha Skalmowskiego, szerokość jego intelektualnych zainteresowań i krytyczny dystans do zdarzeń. Potwierdzają to zarówno publikacje naukowe Profesora, jego publicystyka i wysokiej próby krytyka literacka z łamów “Kultury" (zebrana częściowo w tomie “Teksty i preteksty"), jak też 20-letnia praca wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, gdzie Profesor wychował wielu pasjonatów iranistyki i polonistyki, a nierzadko, po prostu, przyjaciół Polski.

Tym samym orderem odznaczono tego dnia innego polskiego uczonego i pisarza zamieszkałego w Belgii - Mariana Pankowskiego, poetę, prozaika i dramaturga. Były więzień obozów w Auschwitz, Gross-Rosen, Norhausen i Bergen-Belsen mieszka w Belgii od 1945 r. Większość jego książek (m. in. “Smagła swoboda", “Matuga idzie!", “Granatowy goździk" czy “Pątnicy z macierzyzny") ukazała się już w kraju; szkoda, że polskie teatry dramatyczne tak rzadko sięgają po jego sztuki.

Przyznano także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (jak powiedział ambasador Byczewski - order ten wyróżnia też wręczającego, jest bowiem tak rzadko przyznawany, że niewielu ma szczęście go zobaczyć). Otrzymał go książę Jerzy Karol Jełowicki - kawaler Zakonu Maltańskiego i radca generalny w belgijskim ministerstwie finansów, który wiele zrobił dla wynegocjowania pomyślnych dla Polaków rozstrzygnięć fiskalnych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2004