Reklama

Serce w centrum

Serce w centrum

12.03.2012
Czyta się kilka minut
Lekarstwem na letniość demokracji może być spór. Nie ograniczony jedynie do zbyt zawężających kategorii „wolnych Polaków” i „Polaków normalnych”.
"

"Kto nie skacze, ten za ACTA!” – słychać było nie tak dawno pod Pałacem Prezydenckim. „Kto nie skacze, ten za Tuskiem!” – wykrzykiwali protestujący wobec cofnięcia koncesji dla telewizji Trwam. „Kto nie skacze, ten Palikot!” – skandowali wreszcie młodzi ludzie, podskakując przy wjeździe do rodzinnego miasta polityka, Biłgoraju... Trudno się oprzeć wrażeniu, że tej zimy protestujących rozgrzewał nie tylko ruch fizyczny. Może jeszcze bardziej podnoszące temperaturę było dla nich poczucie zaangażowania we wspólną sprawę. I wspólny obywatelski gniew.

Ralf Dahrendorf nazwał kiedyś liberalną demokrację projektem chłodnym, który nie zapewnia obywatelom ani „dachu nad głową”, ani poczucia wspólnoty. Problem ten wydaje się szczególnie poważny w Polsce, gdzie wolny rynek i liberalna demokracja instalowane były w pośpiechu, na zasadzie kopiowania wzorców z Zachodu. W dodatku dziś stoimy...

11434

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]