Reklama

Ładowanie...

Salamandra w ogniu

02.08.2011
Czyta się kilka minut
"Malinę" można czytać jako opowieść o kobiecie szukającej oparcia w mężczyznach, oddającej się miłości, która w końcu doprowadza do samozniszczenia.
T

To nie jest łatwa książka: zamiast spójnej narracji - oderwane sceny, obrazy, gąszcz myśli. Sama struktura powieści odzwierciedla wewnętrzny chaos narratorki, którą dręczą lęki i niemożliwość miłości. Wydana po raz pierwszy w 1971 r. "Malina" jest pierwszym i jedynym ogłoszonym za życia Ingeborg Bachmann ogniwem powieściowego cyklu "Todesarten" ("Rodzaje śmierci"), z którym autorka zmagała się przez ponad dziesięć lat. Wydaną po raz pierwszy po polsku w 1975 r. w przekładzie Sławomira Błauta powieść wznawia a5, które kilka miesięcy temu opublikowało "Czas serca", korespondencję austriackiej pisarki z poetą Paulem Celanem. Dobrze, że te dwie publikacje pojawiają się razem - związek Bachmann z Celanem długo pozostawał nieznanym kontekstem dla wzbudzającej żywe kontrowersje "Maliny", którą autorka określała jako wyimaginowaną, duchową autobiografię.

Książka jest...

8535

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]