Reklama

Rosja protestuje

Rosja protestuje

09.10.2017
Czyta się kilka minut
W minioną sobotę przez rosyjskie miasta przetoczyła się fala demonstracji solidarności z aresztowanym na 20 dni Aleksiejem Nawalnym, liderem opozycji, który ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich w marcu 2018 r.
W

Wezwał on zwolenników, by wyszli na ulice pod hasłem uczciwych wyborów. Ale były i śmielsze hasła, jak „Putin złodziej”.

Wydaje się, że na Kremlu jeszcze nie postanowiono, jaki będzie scenariusz elekcji. Putin kryguje się i nie deklaruje startu. Zapewne zrobi to, jak zapowiedział, „w ostatnim momencie”. Nie podjęto też jeszcze decyzji, co robić z niesfornym Nawalnym: dopuścić do startu czy mu to uniemożliwić. Skazano go za malwersacje w procesie na zamówienie, wyrok zawieszono, po czym odwieszono, pozbawiając tym samym biernego prawa wyborczego. Kieszonkowy sąd zapewne w każdej chwili zrealizuje dyrektywę w sprawie wyroku, dostosuje ją do decyzji Kremla. Rewizjami i aresztami nękane są też sztaby wyborcze Nawalnego.

Protesty w Moskwie z udziałem ok. 2 tys. ludzi przebiegły spokojnie. Inaczej w Petersburgu, gdzie policja wkroczyła brutalnie; zatrzymano 62 osoby. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]