Reklama

Rodzaj brawury

Rodzaj brawury

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Do niedawna dzieła malarzy można było zobaczyć przede wszystkim w galeriach sztuki. Teraz oglądamy ich twórczość w kinach. Czyżby galerie przestały już artystom wystarczać?
P

Po kamerę sięgali twórcy awangardy z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia: Fernand Léger, Man Ray, Hans Richter czy – w Polsce – Stefan i Franciszka Themersonowie. Później, wraz z artystycznymi poszukiwaniami z lat 60. i 70., film na trwałe wkroczył do galerii i muzeów sztuki. Stał się naturalnym narzędziem pracy dla artystów. Niektórzy z nich coraz częściej balansowali między obiegiem artystycznym a filmem niezależnym.

Jednak dopiero w ostatnich latach artyści zdecydowanie wkraczają do kin, ich dzieła są wyświetlane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. To już nie offowy obieg, lecz mainstream filmowego świata.

Poza światem galerii

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej przekształciło się niedawno w salę kinową. Przez cały luty w ramach „Kinomuzeum” zaplanowano pokazy Steve’a McQueena, Sasnalów, braci Chapman, Jeremy’ego Dellera, Damiána Ortegi...

9073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]