Reklama

Raport spod oblężonego teatru

Raport spod oblężonego teatru

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Bluźnierstwo czy chrześcijańskie "de profundis"? Oto spektakl, który rozpalił religijne spory w laickim kraju.
S

Sztuka Romeo Castellucciego "O twarzy. Wizerunek syna Boga" gościła do tej pory w wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce ( pisał o niej także Marcin Kościelniak w "TP" nr 43/11 ). Ale tylko we Francji katoliccy integryści, którzy uznali spektakl za "bluźnierczy", przerywali go kilkakrotnie, atakowali widzów, wywoływali ekscesy przed teatrem. Przez dwa tygodnie spektakle grano pod ścisłym policyjnym nadzorem. Na tym nie koniec: oburzeni manifestanci zapowiadają protesty przeciw kolejnym sztukom oskarżanym przez nich o bluźnierczy charakter.

Katole oburzone

Za chwilę w paryskim centrum kulturalnym "104" rozpocznie się spektakl "O twarzy. Wizerunek syna Boga". Ale nieświadomemu przechodniowi mogłoby się wydawać, że w pobliżu rozgrywa się operacja antyterrorystyczna lub też rozprawa z uzbrojonymi gangami.

...
12115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]