Rabini witają Benedykta XVI w Izraelu

Prawie 200 rabinów i innych przywódców żydowskich wystosowało bezprecedensowy list otwarty do papieża Benedykta XVI, w którym witają go na Ziemi Świętej Izraela oraz wyrażają swoje zaangażowanie na rzecz kontynuowania dialogu międzyreligijnego oraz umacniania więzi katolicko-żydowskich.

08.05.2009

Czyta się kilka minut

Benedykt XVI i Naczelny Rabin Hajfy (Izrael) Schar Jischuw Cohen, który jako pierwszy rabin w historii uczestniczył w synodzie biskupów w Watykanie. 6 października 2998 r. / fot. KNA-Bild /
Benedykt XVI i Naczelny Rabin Hajfy (Izrael) Schar Jischuw Cohen, który jako pierwszy rabin w historii uczestniczył w synodzie biskupów w Watykanie. 6 października 2998 r. / fot. KNA-Bild /

Poniższy list otwarty ukaże się drukiem w prestiżowej izraelskiej gazecie "Ha’aretz" w najbliższy poniedziałek, 11 maja - w dniu, w którym Benedykt XVI w swojej bliskowschodniej podróży zawita do Izraela. List wypełni w całości drugą i trzecią stronę gazety.

Inicjatorami listu otwartego są: rabin Jack Bemporad, dyrektor Centrum Zrozumienia Międzyreligijnego, i Angelica Berrie, przewodnicząca Fundacji Russella Berrie (obie instytucje mają siedzibę w New Jersey w USA). Rabin Bemporad jest także wykładowcą na rzymskim papieskim uniwersytecie Angelicum. Znany jest w Polsce, gdzie ostatnio był gościem Zjazdu Gnieźnieńskiego "Europa dialogu" w 2005 r.

Inicjatorzy podkreślają, że idea listu otwartego spotkała się z nadspodziewanie życzliwym przyjęciem. Liczba sygnatariuszy przyrastała w błyskawicznym tempie. Reprezentują oni różne nurty judaizmu, a pochodzą z wielu krajów świata, głównie z USA i Izraela. Jest wśród nich także, znany z życzliwości wobec katolików, naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

Poniżej publikujemy treść tego listu.

W naszych czasach - wspólnie

"Skoro tak wielkie jest dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom, święty Sobór obecny pragnie ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy".

- Nostra aetate, II Sobór Watykański, 1965

Do Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI:

W tym samym duchu, my - rabini i przywódcy żydowscy - serdecznie witamy Ciebie i Twoją misję pokoju do Izraela. Mówimy jednym głosem, zjednoczeni w naszym zaangażowaniu na rzecz dialogu międzyreligijnego, na rzecz otwierania wciąż nowych dróg umożliwiających wzrost wzajemnego zrozumienia oraz ciągłego uznawania i umacniania istotnej więzi między katolikami a Żydami na całym świecie.

A gdzież mocniej można na nowo potwierdzić tę więź, jeśli nie w Ziemi Świętej Izraela - miejscu, które obie nasze religie uznają za część wspólnego dziedzictwa.

Pokój niech będzie z Tobą,

be-szalom.

[Podpisy]

Tłum. Zbigniew Nosowski

W najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" m.in: rozmowa z rabinem Davidem Rosenem: " Słowa Benedykta XVI o tym, że negowanie Holokaustu i antysemityzm są absolutnie niedopuszczalne w chrześcijaństwie, muszą mocno wybrzmieć podczas jego wizyty w Ziemi Świętej " >

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł