Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zmieńmy nasze modlitwy

Zmieńmy nasze modlitwy

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Dina Porat, główna historyk Instytutu Yad Vashem: Pół wieku po uchwaleniu Deklaracji „Nostra aetate” zaangażowanie Kościoła w dialog jest wciąż dużo większe niż strony żydowskiej.
Fot. Karolina Przewrocka
D

DINA PORAT: To dzisiaj, prawda? 28 października! Spotykamy się dokładnie w 50. rocznicę ogłoszenia Deklaracji „Nostra aetate”.

KAROLINA PRZEWROCKA: Chciałabym się z tego cieszyć, ale czy na pewno jest czym? Usłyszałam niedawno od pewnej oburzonej amerykańskiej Żydówki, że Kościół nie zrobił nic, by polepszyć relacje z judaizmem. To dość popularna opinia.
Ludzie nie wiedzą o istnieniu „Nostra aetate”. Nie tylko w USA czy Izraelu; przypuszczam, że gdyby zapytała pani o nią w jakiejś małej miejscowości w Polsce, odpowiedzią również byłoby zdziwienie. Zajmowałam się naukowo reakcjami papieża Piusa XII na Holokaust, uczyłam młodych Izraelczyków, którzy przychodzili na uniwersytet po ukończeniu liceum oraz służby w armii – i orientowałam się, że o zmianie stosunku Kościoła do Żydów nie wiedzą absolutnie nic. Coś trzeba było z...

11816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]