Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Zmieńmy nasze modlitwy

Zmieńmy nasze modlitwy

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Dina Porat, główna historyk Instytutu Yad Vashem: Pół wieku po uchwaleniu Deklaracji „Nostra aetate” zaangażowanie Kościoła w dialog jest wciąż dużo większe niż strony żydowskiej.
Fot. Karolina Przewrocka
D

DINA PORAT: To dzisiaj, prawda? 28 października! Spotykamy się dokładnie w 50. rocznicę ogłoszenia Deklaracji „Nostra aetate”.

KAROLINA PRZEWROCKA: Chciałabym się z tego cieszyć, ale czy na pewno jest czym? Usłyszałam niedawno od pewnej oburzonej amerykańskiej Żydówki, że Kościół nie zrobił nic, by polepszyć relacje z judaizmem. To dość popularna opinia.
Ludzie nie wiedzą o istnieniu „Nostra aetate”. Nie tylko w USA czy Izraelu; przypuszczam, że gdyby zapytała pani o nią w jakiejś małej miejscowości w Polsce, odpowiedzią również byłoby zdziwienie. Zajmowałam się naukowo reakcjami papieża Piusa XII na Holokaust, uczyłam młodych Izraelczyków, którzy przychodzili na uniwersytet po ukończeniu liceum oraz służby w armii – i orientowałam się, że o zmianie stosunku Kościoła do Żydów nie wiedzą absolutnie nic. Coś trzeba było z...

11816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]