Reklama

Przyjaźń po europejsku

Przyjaźń po europejsku

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Z przyjętej przez Radę Europejską strategii wobec państw sąsiednich wynika, że nowa, złożona z 25 państw Unia chętnie podzieli się z nimi dobrobytem, ale nie zamierza dopuszczać ich do swego grona. Najchętniej w ogóle zakończyłaby proces rozszerzania, gdyby nie złożone obietnice.
T

Tempo pracy nad Europejską Polityką Sąsiedztwa mogłoby zaimponować nawet znanym z podejmowania szybkich decyzji Amerykanom. W marcu 2003 r. Komisja Europejska ogłosiła Komunikat “Szersza Europa - Sąsiedztwo", rysujący ramy przyszłej strategii. W lipcu ub. r. w Komunikacie “Torując drogę dla Nowego Instrumentu Sąsiedztwa" Komisja zaproponowała mechanizm finansowania polityki sąsiedztwa. I już 12 maja tego roku Komisja przedstawiła ostatni z Komunikatów - “Europejską Politykę Sąsiedztwa" (EPS). Prace Komisji były monitorowane przez ministrów spraw zagranicznych UE (i państw przystępujących) i aprobowane przez kolejne Rady Europejskie - ostatni raz w połowie czerwca, kiedy nie ucichły jeszcze echa rozszerzenia Unii.

Z jednej strony takie tempo można tłumaczyć chęcią wyjścia naprzeciw społeczeństwom pominiętym w procesie integracji. Z drugiej trudno oprzeć się...

8864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]