Reklama

Ładowanie...

Przewidzieć zagrożenie

03.08.2014
Czyta się kilka minut

▪ Dostępne w internecie prognozy pogody uwzględniają niebezpieczeństwo burz.
▪ Od niedawna wiele rejonów Polski obejmują detektory burzowe, dzięki którym na mapie można obserwować m.in. przemieszczanie się frontów burzowych, intensywność wyładowań atmosferycznych.
▪ Wychodząc wcześnie rano na wycieczkę, można uniknąć burz konwekcyjnych, najczęściej występujących po południu.
▪ Gdy w upalny, duszny dzień zaczyna się chmurzyć, należy zmienić plany wycieczkowe: zawrócić z drogi na szczyt, skierować się ku dolinie.
▪ Główne miesiące burzowe w Polsce to czerwiec i lipiec.
▪ Niebezpieczeństwo jest naprawdę duże, gdy od błysku do grzmotu mija mniej niż 30 s.
▪ Odległość, w jakiej następuje uderzenie pioruna, oblicza się na podstawie prędkości dźwięku. Wynosi ona 332 m/s. Tak więc 3 s to ok. 1 km.
▪ Bezpiecznego schronienia nie należy szybko opuszczać....

1016

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]