Reklama

Ładowanie...

Protest, którego nie usłyszycie

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Najgorzej jest u psychiatrów. O ile złamaną kość można prześwietlić, to w chorobie psychicznej bez komunikacji się nie obejdzie.
Il. MAGDA WOLNA
G

Głusi i tłumacze polskiego języka migowego nie wychodzą na ulice, by zaprotestować. Ale wystarczy między nich wejść, by sobie wyobrazić, co mogliby mówić podczas takiej demonstracji.

NAJPIERW KAROLINA, tłumaczka z Warszawy: Wie pani co? My musimy niejednemu lekarzowi wyjaśniać nawet to, że głusi nie słyszą.

Było tak: laryngolog, patrząc na mnie, pokazując na głuchą kobietę: – Mówi?

Ja: – Jest głucha, używa języka migowego.

Laryngolog, zdziwiony: – Jak to nie mówi?

Ja: – Proszę pana, ma niedosłuch na poziomie 120 dB, nic nie słyszy, więc jak ma mówić?

Laryngolog nachylając się nad głuchą z lusterkiem, mówi: – Powiedz „AAA…”.

Kobieta nic.

Laryngolog dalej: – „AAA… AAA…”.

Kobieta nic.

– Całkowicie głucha, nic nie słyszy, nie mówi – stwierdza.

Wyobraża to sobie pani? Lekarz!

Inny przykład...

25252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]