Reklama

Prezydent jako prokurator

Prezydent jako prokurator

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Za nami 1 lutego 2007 r., kiedy to, zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami, miano opublikować, decyzją Prezydenta RP, Raport Komisji Weryfikacyjnej dotyczący zlikwidowanych niedawno Wojskowych Służb Informacyjnych. Sprawa wygląda niezwykle ekscytująco, jako że nikt przy zdrowych zmysłach nie przypuszczał, że jakieś państwo zechce ujawniać informacje dotyczące działań swojego wywiadu czy kontrwywiadu. Okazało się jednak, że raport ów przez najbliższy czas (dwa tygodnie?) nie będzie opublikowany. Najpewniej dlatego, że - po prostu - jeszcze nie jest gotowy, choć ze strony Kancelarii Prezydenta informowano o jakichś czasochłonnych procedurach poprzedzających ową publikację (m.in. zasięgnięcie opinii marszałków Sejmu i Senatu). Jest więc czas, by zwrócić uwagę na kilka kwestii prawnych, wprawdzie banalnych, ale jakoś przez rządzących aktualnie naszym krajem zapoznanych.
N

Najpierw rzecz oczywista: w każdej instytucji, w tym w służbach specjalnych, zdarzają się przypadki naruszania prawa. Ba, niektóre z osób tam zatrudnionych dopuszczają się przestępstw. Ale wtedy uruchamia się odpowiednie procedury, w tym - gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa - wszczyna się postępowanie karne, które może skończyć się wyrokiem sądu. Oczywiście, gdy sprawa dotyczy służb specjalnych, postępowanie (w tym rozprawa sądowa) toczy się z wyłączeniem jawności.

Wydawało się, że tak będzie również w przypadku prac nad likwidacją WSI i powołaniem na to miejsce nowego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Komisja Likwidacyjna czy Komisja Weryfikacyjna (powołane przez ustawy dotyczące przekształcenia wojskowych służb specjalnych), zgodnie z przepisem art. 304 par. 2 kodeksu postępowania karnego, w razie, gdy "w związku ze swoją działalnością...

2027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]