Reklama

Pożary na greckiej wyspie

Pożary na greckiej wyspie

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Pożar za pożarem trawił przez niemal dwa tygodnie północną część greckiej wyspy Eubea.
NICOLAS ECONOMOU / REUTERS / FORUM
Z

Zniszczeniu uległo terytorium o powierzchni 51 tys. ha, w tym olbrzymie połacie lasu. Gospodarka Eubei opiera się na rolnictwie i agroturystyce, ale tradycyjne zajęcia mieszkańców wyspy to m.in. zbieranie żywicy oraz produkcja miodu – teraz w praktyce zastopowane. Krytykowany za opieszałość służb ratowniczych premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ostatecznie przeprosił, bronił jednak decyzji o ewakuacji mieszkańców. Choć greckim strażakom pomagały posiłki m.in. z Rumunii, Ukrainy, Serbii i Słowacji, sytuacji długo nie dało się opanować. Nie sprzyjała pogoda. W minionym tygodniu południe naszego kontynentu nawiedziły rekordowe upały. 11 sierpnia na Sycylii zanotowano temperaturę 48,8 st. Celsjusza – najwyższą w Europie, odkąd prowadzi się pomiary.

Na zdjęciu: helikoptery gaśnicze podczas akcji na Eubei, 10 sierpnia 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]