Reklama

Ładowanie...

Poza...

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Krótka rozmowa między Cesare i V na „temat” (czyli „moje” CV). W Piemoncie 26 października 2012 r.

„Podejrzewam, że jestem zza granicy świata podzielonego na – i przez! – teistów i ateistów” – mówi jeden z uczestników dialogu filozoficznego, inspirowanego opublikowaną przez nas w „TP” nr 45/2012 rozmową Marii Peszek i ks. Andrzeja Draguły.

To nie tak, że wierzymy w Boga lub nie wierzymy w Boga, bądź też, że zawiesiliśmy sąd na temat Boga czy też uważamy, iż Bóg teizmu jest nieadekwatnym symbolem naszej najwyższej troski; chodzi po prostu o to, że chcielibyśmy nie musieć mieć żadnych poglądów na temat Boga. (...) Po prostu żałujemy, że słowa „Bóg” się tak dużo używa.
Richard Rorty

Cesare: Dlaczego z taką obojętnością przyglądasz się sporowi teistów z ateistami? Jakby z ubocza?

V: Dlatego, że ten spór mnie nie dotyczy, choć dotyka. Nie ma w nim dla mnie miejsca. Ani czasu dlań nie znajduję, ani upodobania...

C: To ty niby...

4911

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]