Reklama

Poza...

Poza...

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Krótka rozmowa między Cesare i V na „temat” (czyli „moje” CV). W Piemoncie 26 października 2012 r.

„Podejrzewam, że jestem zza granicy świata podzielonego na – i przez! – teistów i ateistów” – mówi jeden z uczestników dialogu filozoficznego, inspirowanego opublikowaną przez nas w „TP” nr 45/2012 rozmową Marii Peszek i ks. Andrzeja Draguły.

To nie tak, że wierzymy w Boga lub nie wierzymy w Boga, bądź też, że zawiesiliśmy sąd na temat Boga czy też uważamy, iż Bóg teizmu jest nieadekwatnym symbolem naszej najwyższej troski; chodzi po prostu o to, że chcielibyśmy nie musieć mieć żadnych poglądów na temat Boga. (...) Po prostu żałujemy, że słowa „Bóg” się tak dużo używa.
Richard Rorty

Cesare: Dlaczego z taką obojętnością przyglądasz się sporowi teistów z ateistami? Jakby z ubocza?

V: Dlatego, że ten spór mnie nie dotyczy, choć dotyka. Nie ma w nim dla mnie miejsca. Ani czasu dlań nie znajduję, ani upodobania...

C: To ty niby...

4911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]