Reklama

Między ślepotą człowieka a dyskrecją Boga

Między ślepotą człowieka a dyskrecją Boga

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Jeśli teistyczny obraz świata jest prawdziwy, powstaje poważny problem teologiczny: dlaczego Bóg stworzył świat takim, że teizm nie jest oczywisty, a ateizm jest racjonalnie możliwy?.
P

Podzielam przekonanie Jana Woleńskiego, że ateizm (przynajmniej w niektórych swych wersjach) jest poważnym stanowiskiem filozoficznym. Nie można więc go zbyć stwierdzeniem, że nie istnieje, nie jest możliwy lub że jest “faktem całkowicie absurdalnym". Myślę tak, pomimo że jestem teistą i uważam, iż racje na rzecz teizmu są silniejsze niż racje na rzecz ateizmu. Zresztą niektóre z tych teistycznych racji znalazłem, podobnie jak ks. Jan Sochoń, u Gilsona oraz jego mistrza - św. Tomasza z Akwinu. Znamienne jest to, że właśnie Tomasz ateizm traktował serio. Świadczy o tym fakt, że swe słynne pięć dróg (“dowodów" na istnienie Boga) poprzedził dwoma argumentami na rzecz ateizmu: wydaje się, że Boga nie ma, gdyż wszystkie zjawiska w świecie da się wyjaśnić przyczynami naturalnymi, a zło obecne w świecie przeczy istnieniu Boga.

Sprawa istnienia-nieistnienia Boga to...

16200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]