Reklama

Powrót do normalności

Powrót do normalności

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Pierwszą od czerwca 2008 r. podwyżkę stóp procentowych - o 0,25 pkt, do 3,75 proc. - można uznać za zakończenie kryzysowego okresu w polskiej gospodarce: bank centralny uznał, że jest ona w stanie na tyle dobrym, iż nie musi już korzystać z monetarnego wsparcia w postaci relatywnie taniego kredytu.
W

Wprawdzie ani Europejski Bank Centralny, ani amerykańska Rezerwa Federalna na takie posunięcie jeszcze się nie zdecydowały, ale mają one do czynienia z problemami nieco innymi niż te, na jakie musi zwracać uwagę NBP. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) liczy się bowiem z wystąpieniem większej inflacji. Właściwie powinna podwyższyć stopy już wcześniej, bo na gospodarkę takie decyzje wpływają z opóźnieniem, obliczanym na mniej więcej trzy kwartały, ale wśród jej członków przeważały dotychczas obawy, iż taki ruch może zdusić ożywienie. Dłużej się jednak zwlekać nie dało: wprawdzie na razie inflacja nie jest zbyt duża (3,1 proc. w grudniu, wobec celu NBP na poziomie 2,5 proc.), ale już wkrótce może znacznie wzrosnąć. Przemawiają za tym zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te pierwsze to przede wszystkim podwyżki VAT - nie tylko wskutek podniesienia stawek, ale także zmiany...

3086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]