Reklama

Posuńcie się

Posuńcie się

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Adam Zieliński „Łona”, Raper: Cechą III RP jest imponujący rozwój egoizmów. Myślimy wyłącznie o sobie i dusimy empatię.
Fot. Kuba Dąbrowski
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Jest wojna?

ADAM ZIELIŃSKI: Stan wrzenia, bez dwóch zdań.

Gdzie wrze?

Obawiam się, że między nami wszystkimi. Cały świat wrze.

Bo?

Radykalizm jest na porządku dziennym. Straciliśmy poczucie wstydu; coraz mniej rzeczy nam „nie wypada”. Gubimy tę, wie pan, poczciwą hipokryzję, którą nasza cywilizacja wymyśliła po to, żeby ludzie nie skakali sobie do gardeł. Jedziemy na grubo. To jest choroba tych czasów, ona się wprawdzie czasami nazywa „Donald Trump”, czasami „Krystyna Pawłowicz”, ale mechanizm jest podobny.

I będzie wojna?

Jakaś wojna już się toczy. Może to jest zimna wojna domowa? Polsko-polska, pod flagą biało-czerwoną? Wojna europejskich egoizmów? Wszyscy zgłupieliśmy; nikt ze sobą nie rozmawia. Świat oszalał, więc w tym sensie to...

14008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...i przemycać dla nich coś ze standardu klasy pierwszej. Tak swego czasu zrobił św.Franciszek z Asyżu-Biedaczyna wśród biedoty-z własnego wyboru. I tak robi dziś Małgorzata Chmielewska wybierając i wspierając trzecią klasę w ramach Republiki Biedaków. Rzeczywiście-problem rozwarstwienia trzeba nie tylko obgadać, ale i zadziałać. Pionierzy już byli i są nadal.

Jestem sceptyczna wobec form pomocy tzw. trzeciej klasie – która często obejmuje regularne dawanie ryby zamiast stawiania podstawowych chociaż wymagań – np. dbania o przekazany lokal – trzeba od ludzi wymagać gospodarności, zaradności i chęci do pracy, a także obarczać ich negatywnymi konsekwencjami zaniedbań czy ekscesów. Jeśli ktoś niszczy przekazany mu nieodpłatnie lokal nie powinien go mieć – jakiekolwiek współczucie jest tutaj źle ulokowane. Natomiast bardzo niepokojąca jest coraz częstsza sytuacja kiedy pomimo wielu starań, edukacji, pracy i bardzo dużego wysiłku ludzie, zwłaszcza młodzi z uboższych rodzin czy regionów, nie są w stanie w żaden sposób polepszyć swojego bytu. Zatrudnieni w handlu tyrają po 9 godzin 7 dni w tygodniu, stać ich wyłącznie na wynajem 1 pokoju i jedzenie – nie mają szans na jakikolwiek wypoczynek, na założenie rodziny ani na pomoc w razie choroby. Zaspokajają podstawowe tylko potrzeby a w przeciwieństwie do bezdomnych, alkoholików czy narkomanów nikt się na ich losem nie pochyli. Ich stabilność finansowa jest ograniczona i krucha - w razie jakiegokolwiek życiowego niepowodzenia czy choroby, lądują na samym dnie i wtedy dopiero zaczynamy ich dostrzegać. Tymczasem powiększanie się tej właśnie grupy „ żyjących chwilą” to największa porażka ostatnich lat, tym większa że dotyczy ludzi młodych, od których oprócz edukacji i podjęcia pracy oczekujemy zakładania rodzin i posiadania dzieci. Zbyt dużo w stosunku do tego co są w stanie udźwignąć.

Tak naprawdę powinniśmy się zastanowić, jak "zaprząc" efektywniej do ulepszania świata nie tyle lokatorów pierwszej klasy, co lokatorów klasy super-lux, czyli 1% najbogatszych ludzi świata, którzy zgromadzili niemal połowę wszystkich dóbr doczesnych. To ci ludzie decydują o wojnie i pokoju, klęsce urodzaju i klęsce głodu. W praktyce są bogami tej ziemi, nie ponosząc odpowiedzialności za to, jaką ją czynią - odpowiedzialności przed tymi 99% współmieszkańców.

nie wiem w ktorej jestem klasie :(

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]