Reklama

Portret

Portret

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Zofia Starowieyska-Morstinowa - gdy jesienią 1945 roku rozpoczynała pracę w redakcji “Tygodnika Powszechnego", miała już 54 lata, a w dorobku cztery książki, w tym najważniejszą, napisaną podczas wojny “Kabałę historii", która ukazała się dwa lata później. Z “Tygodnikiem" związana była aż do śmierci 3 lipca 1966 roku. W latach 1953-1956, gdy pismo zamknięto i bezprawnie przekazano w obce ręce, jego redaktorzy spotykali się właśnie w salonie Zofii Starowieyskiej-Morstinowej.
A

Antoni Gołubiew pisał o niej, że miała rzadko spotykany “nos dziennikarski", i dodawał: “zasługi Morstinowej dla »Tygodnika« były o wiele większe niż czytelnicy mogli dostrzec z drukowanych jej, bardzo licznych zresztą artykułów, recenzji, notatek, sprawozdań i felietonów". Kreśląc zaś “Literacki portret Zofii Morstinowej", precyzował: “oceniając książkę po książce, pisarza po pisarzu, niezależnie od jego postawy ideowej czy światopoglądowej zawsze wydobywając to, co pozytywne, każdą ciekawą i odkrywczą wartość, potrafiła wypracować dla pisma zasadę szerokiego, otwartego na wszystko, co wartościowe i piękne, patrzenia na literaturę".

“Osobą najważniejszą w piśmie po Redaktorze Naczelnym, współtworzącą profil »Tygodnika«" nazywa Zofię Starowieyską-Morstinową we wprowadzeniu do swej książki Bronisław Mamoń. Jego “szkic do portretu" obejmuje całość biografii...

8255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]