Reklama

Portret

Portret

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Zofia Starowieyska-Morstinowa - gdy jesienią 1945 roku rozpoczynała pracę w redakcji “Tygodnika Powszechnego", miała już 54 lata, a w dorobku cztery książki, w tym najważniejszą, napisaną podczas wojny “Kabałę historii", która ukazała się dwa lata później. Z “Tygodnikiem" związana była aż do śmierci 3 lipca 1966 roku. W latach 1953-1956, gdy pismo zamknięto i bezprawnie przekazano w obce ręce, jego redaktorzy spotykali się właśnie w salonie Zofii Starowieyskiej-Morstinowej.
A

Antoni Gołubiew pisał o niej, że miała rzadko spotykany “nos dziennikarski", i dodawał: “zasługi Morstinowej dla »Tygodnika« były o wiele większe niż czytelnicy mogli dostrzec z drukowanych jej, bardzo licznych zresztą artykułów, recenzji, notatek, sprawozdań i felietonów". Kreśląc zaś “Literacki portret Zofii Morstinowej", precyzował: “oceniając książkę po książce, pisarza po pisarzu, niezależnie od jego postawy ideowej czy światopoglądowej zawsze wydobywając to, co pozytywne, każdą ciekawą i odkrywczą wartość, potrafiła wypracować dla pisma zasadę szerokiego, otwartego na wszystko, co wartościowe i piękne, patrzenia na literaturę".

“Osobą najważniejszą w piśmie po Redaktorze Naczelnym, współtworzącą profil »Tygodnika«" nazywa Zofię Starowieyską-Morstinową we wprowadzeniu do swej książki Bronisław Mamoń. Jego “szkic do portretu" obejmuje całość biografii...

8255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]