Reklama

Ładowanie...

Portret

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Zofia Starowieyska-Morstinowa - gdy jesienią 1945 roku rozpoczynała pracę w redakcji “Tygodnika Powszechnego", miała już 54 lata, a w dorobku cztery książki, w tym najważniejszą, napisaną podczas wojny “Kabałę historii", która ukazała się dwa lata później. Z “Tygodnikiem" związana była aż do śmierci 3 lipca 1966 roku. W latach 1953-1956, gdy pismo zamknięto i bezprawnie przekazano w obce ręce, jego redaktorzy spotykali się właśnie w salonie Zofii Starowieyskiej-Morstinowej.
A

Antoni Gołubiew pisał o niej, że miała rzadko spotykany “nos dziennikarski", i dodawał: “zasługi Morstinowej dla »Tygodnika« były o wiele większe niż czytelnicy mogli dostrzec z drukowanych jej, bardzo licznych zresztą artykułów, recenzji, notatek, sprawozdań i felietonów". Kreśląc zaś “Literacki portret Zofii Morstinowej", precyzował: “oceniając książkę po książce, pisarza po pisarzu, niezależnie od jego postawy ideowej czy światopoglądowej zawsze wydobywając to, co pozytywne, każdą ciekawą i odkrywczą wartość, potrafiła wypracować dla pisma zasadę szerokiego, otwartego na wszystko, co wartościowe i piękne, patrzenia na literaturę".

“Osobą najważniejszą w piśmie po Redaktorze Naczelnym, współtworzącą profil »Tygodnika«" nazywa Zofię Starowieyską-Morstinową we wprowadzeniu do swej książki Bronisław Mamoń. Jego “szkic do portretu" obejmuje całość biografii...

8255

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]