Reklama

Polski impuls

Polski impuls

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Przybywam z dalekiego kraju - zawołał w październikowy wieczór 1978 r. nowo wybrany Papież do tłumu zgromadzonego na Placu Św. Piotra. Dzisiaj, gdy Europa i świat patrzą z sympatią na pogrążoną w żałobie Polskę, Warszawa i Kraków leżą już w sercu Europy; w kraju, który jest częścią NATO i Unii Europejskiej. Wydaje się, jakby żal i żałoba po śmierci Papieża na chwilę zjednoczyły duchowo kontynent.
J

Jednak gdy chodzi o jedność polityczną, sytuacja w Unii nie jest dobra. Nawet jeśli pod koniec maja Francuzi powiedzą w referendum “tak" traktatowi konstytucyjnemu [w tej chwili wedle sondaży nieco ponad połowa zagłosowałaby przeciw - red.], przeciwnicy traktatu będą spoglądać z nadzieją na referendum w Wielkiej Brytanii, zaplanowane na maj 2006 r. A co dalej? Pytanie jest uzasadnione tym bardziej, że rozszerzenie Unii w 2004 r. oznaczało zarazem koniec wizji wspólnej przyszłości. Niemcy i Francuzi wymigali się od rygorów paktu stabilizacyjnego, który miał określać reguły funkcjonowania strefy euro. Także tzw. strategia lizbońska, która do 2010 r. miała uczynić z Unii obszar najbardziej konkurencyjny na świecie, została faktycznie odłożona ad acta. Nie milkną spory o to, czy Turcja może i czy powinna stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. Skutek jest taki, że w wielu...

6194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]