Reklama

Polska jest dziś najbardziej lubianym krajem na Ukrainie

Polska jest dziś najbardziej lubianym krajem na Ukrainie

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Dokładnie połowa obywateli Ukrainy określa swój stosunek do Polski jako ciepły, 34 proc. jako neutralny – wynika z badań prowadzonych w marcu na zlecenie renomowanego International Republican Institute z USA.
N

Negatywne uczucia ma tylko 15 proc. Za nami są UE (46 proc.) i Kanada (40 proc.). Sympatia do USA (37 proc.) jest tylko trochę wyższa od sympatii do Rosji (31 proc.).
„Polskie poparcie dla protestów na Majdanie zostało zauważone przez znaczną większość społeczeństwa ukraińskiego i przyczyniło się do znaczącego wzrostu sympatii wobec Polski – komentuje dla „Tygodnika” Wojciech Konończuk, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ukraińcy oceniają nas najlepiej spośród badanych państw. Na drugim biegunie jest Rosja, którą źle ocenia 45 proc.; to najgorszy wynik w historii badań ukraińskiej opinii publicznej. Uwagę zwraca, że aż 98 proc. mieszkańców zachodniej i środkowej Ukrainy deklaruje ciepły lub neutralny stosunek do Polski. To rekord. Z kolei ponad 2/3 mieszkańców wschodnich i południowych regionów ocenia Polskę pozytywnie, reszta negatywnie. Najbardziej zsowietyzowane regiony...

1071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]