Polacy2005.pl

To była jedna z najpiękniejszych okładek "Tygodnika ostatnich lat: 15 maja 2005 r. na pierwszej stronie znalazło się osiem fotografii wykonanych przez Przemysława Krzakiewicza w dniach między śmiercią a pogrzebem Jana Pawła II.

27.03.2006

Czyta się kilka minut

Okładka TP 20/2005 /
Okładka TP 20/2005 /

Starszy pan w czarnym berecie z orzełkiem, spotkany na cmentarzu wojskowym. A obok niego chłopak w okularach, wyglądający na słuchacza muzyki, którą niewtajemniczeni nazywają "alternatywną". Pani w moherowej czapce i kilkuletnia dziewczynka w różowej, przeciwdeszczowej pelerynce. Kibic z klubowym szalikiem i działacz związkowy ze sztandarem. Ubrana na biało studentka, trzymająca w ręku świecę, i góral w świątecznym stroju. Wszystkie te postaci łączy jedno: próżno by na ich t warzach szukać rozpaczy - tak namiętnie poszukiwanej w tamtych dniach przez wielu dziennikarzy. Dominują inne uczucia - łagodna podniosłość, dyskretne skupienie, a nawet swoista, biorąca się z nadziei radość. W tym wszystkim kryje się coś jeszcze: głębokie poczucie wspólnoty. "Zobaczcie, jacy wtedy byliśmy dla siebie" - zdaje się mówić fotograf.

Ten portret społeczeństwa polskiego ma o wiele więcej twarzy. Dziś można je zobaczyć na stronie . 30 marca 25 dużych fotografii w formacie metr na półtora metra stanie naprzeciw słynnego okna krakowskiej kurii. Wystawa zdjęć, które Przemysław Krzakiewicz - urodzony w 1975 r. absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, fotografik stale współpracujący z "TP" - wykonał przed rokiem, potrwa do 30 kwietnia. To nie będzie wyłącznie powtórka czy przypomnienie tamtej szczególnej atmosfery - przynależnej tylko "narodowym rekolekcjom", jakimi były dni umierania Papieża. Projekt, który fotografik realizuje wraz z Fundacją "Tygodnika Powszechnego" (we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików i Fundacją Imago Mundi), ma być kontynuacją tamtego: w czasie trwania wystawy powstaną kolejne portrety - osób przychodzących oglądać zdjęcia bądź po prostu przechodzących przez krakowskie Planty. Być może okaże się, że poczucie wspólnoty nie przynależy pojedynczej chwili, ale może trwać w czasie - także tym mniej świątecznym, codziennym.

***

Patronat nad wystawą objęli: Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł. Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Sponsorami są firmy ENION i PERI Polska sp. z o.o. Organizatorzy pragną także podziękować oo. Franciszkanom, BP Polska, Cracow Stage Light i Atelier Design.

---ramka 419557|strona|2---

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, historyk i krytyk sztuki. Autorka książki „Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek” (2005).

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2006

Podobne artykuły