Reklama

Letnia podróż w przeszłość

Letnia podróż w przeszłość

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Zdjęcie numer jeden ma zdecydowanie więcej niż sto lat; wykonał je znany krakowski fotograf Ignacy Krieger, w objaśnieniach datuje się je na rok 1890, ale Jerzy Banach, znawca ikonografii Krakowa, w swej pracy o widokach Wawelu podaje datę wcześniejszą ("zapewne przed 1878). Na pierwszym planie rozległy i pusty Plac na Groblach okolony parterowymi murowanymi domami; pierwsza piętrowa kamienica znajduje się dopiero w budowie. Górujący nad placem Wawel czeka na odnowienie; Wieża Zygmuntowska nakryta jest starym, skromnym hełmem; nowy, projektu Sławomira Odrzywolskiego, zwieńczy ją dopiero w ostatnich latach XIX wieku. Na Bastionie Władysława IV przed Bramą Wazów nie ma jeszcze pomnika Naczelnika. Na skraju fotografii widzimy wzniesiony na wzgórzu przez Austriaków szpital wojskowy, zburzony dopiero po 1945 roku.
T

To zdjęcie, ważne jako dokument, jest jednak martwe, bezludne. Inaczej z widokiem ulicy Floriańskiej umieszczonym na sąsiedniej stronie: tutaj panuje ruch i gwar, do Bramy Floriańskiej zbliża się dorożka, na pierwszym planie (stoimy blisko skrzyżowania z ulicą św. Marka) rowerzysta zszedł z pojazdu, by pozować fotografowi. W obiektyw spoglądają także ludzie stojący blisko nas na chodniku, skadrowani w dwóch trzecich jak na obrazach impresjonistów. Inni rozmawiają, odwróceni do nas tyłem, dama w okazałym kapeluszu idzie ku nam zamaszystym krokiem, jej jasna, sięgająca do ziemi spódnica zastygła na kliszy w charakterystycznym sfałdowaniu.

Po co oglądamy takie fotografie? To oczywiste, wzruszy ktoś ramionami, możemy śledzić z ich pomocą przemiany, jakim ulegał świat wokół nas. Ot, przy Floriańskiej stoi jeszcze pod numerem 51. kamieniczka zaledwie piętrowa, w...

6789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]