Tu i teraz, niepowtarzalne

Piętnastu fotografików i jedna Małopolska. Dzięki projektowi "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia powstało kilkadziesiąt zdjęć - obrazów Krakowa, jego mieszkańców, jego okolic - zatrzymanych w kształcie z początku XXI wieku. Utrwalone osoby i miejsca znalazły się na Rynku Głównym jako dostępna każdemu ekspozycja.

23.10.2006

Czyta się kilka minut

Weronika Łodzińska-Duda: "Sala balowa w pałacu w Książu Wielkim", 2006 /
Weronika Łodzińska-Duda: "Sala balowa w pałacu w Książu Wielkim", 2006 /

To swoiste świadectwo czasu, które trudno nam docenić teraz, kiedy wszystko trwa czy dzieje się na naszych oczach. Sami przecież możemy odwiedzić Kazimierz, który jest już nie tyle modnym, ile wręcz kultowym miejscem Krakowa (fotografie Przemysława Krzakiewicza). A zniechęceni jego nieobojętną na uroki "magicznego Krakowa" klientelą, możemy wstać wcześnie rano i odnaleźć znajdujący się w tych okolicach Plac Nowy, na którym odbywa się ptasi targ (Wojciech Nowicki). Nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić wsie i miasteczka na Orawie ( Nowicki), udać się z pielgrzymką Romów do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (Krzysztof Miękus) czy wziąć udział w Dniach Mszany Dolnej (Kuba Dąbrowski).

Fotografików nie interesował jednak zapis ani opis, raczej wrażenie, ważne tu i teraz, niepowtarzalne: wrażenie dawno przebrzmiałej świetności sal balowych w pałacach, które, choć od lat zamienione na urzędy czy szkoły, wydają się wciąż czekać na przywrócenie niegdysiejszej świetności (Weronika Łodzińska-Duda); ulotnej urody regionalnych piękności (Zorka Project); wymieszania kultur w wydaniu mikro, smakowanego w Krakowie, od kiedy zaczęli się w nim osiedlać młodzi ludzie z różnych stron świata (portrety Konrada Pustoły).

Wrażenia, ulotne i podlegające nieprzewidywalnym często interpretacjom, mogą się okazać trwalsze od najdokładniejszych zapisków kronikarskich. A na pewno prawdziwsze w oddaniu nieuchwytnego ducha czasów.

Na wystawie pokazano zdjęcia: Kuby Dąbrowskiego, Andrzeja Georgiewa, Andrzeja Kramarza, Przemysława Krzakiewicza, Piotra Lelka, Weroniki Łodzińskiej-Dudy, Krzysztofa Miękusa, Wojciecha Nowickiego, Wojciecha Prażmowskiego, Konrada Pustoły, Szymona Rogińskiego, Piotra Trybalskiego, Łukasza Trzcińskiego, Zorki Project (Moniki Bereżeckiej i Moniki Redzisz).

Jej zasięg był mocno ograniczony - prezentowano ją tylko na krakowskim Rynku Głównym i to zaledwie przez dwa tygodnie (do 23 października). Organizator, Fundacja Imago Mundi, zapewnia jednak, że w 2007 r.­ ukaże się album z większością fotografii zrobionych w trakcie realizacji projektu. Już teraz, na stronie www.terazmalopolska.pl, dostępny jest ich szeroki wybór.

Projekt zrealizowano przy wsparciu merytorycznym Małopolskiego Instytutu Kultury, zaś finansowym - województwa małopolskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2006