Reklama

Poezja zbrodni

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Nagrodzony tegorocznymi Emmy serial „Fargo”, nawiązujący do słynnego filmu braci Coen, właśnie trafił do jesiennej ramówki polskiej telewizji.
T

Tak, dobre – tylko tyle usłyszał Noah Hawley, kiedy pokazał braciom Coen pilota serialu. Lakoniczną opinią podzielił się z nim Ethan, Joel podobno jedynie kiwał głową. Bo Coenowie nigdy nie mówią zbyt wiele, tworzą za to inteligenckie, autorskie kino gatunków z mocnym akcentem żydowskim i egzystencjalnym. Czy można na jego bazie zrobić serial, który będzie czymś więcej niż epigońską zabawą?
Hawley udowodnił, że wystarczy umiejętna strategia adaptacyjna, aby karkołomna misja zakończyła się sukcesem. Scenarzysta „Fargo” postąpił bardzo sprytnie, nie zdecydował się bowiem na jedną metodę, tylko wykonał slalom. To nie jest ani sequel w klasycznym wydaniu, ani reboot w rodzaju „Star Treka” J.J. Abramsa, ani trawestacja. Serial Hawleya łączy wszystkie te elementy, będąc przy okazji osobnym dziełem.
W filmografii Coenów „Fargo” zajmuje miejsce szczególne. Po...

3259

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]