Reklama

Poeta sportretowany

Poeta sportretowany

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Julia Hartwig: APOLLINAIRE - to książka podwójnie klasyczna. Raz dlatego, że należy do kanonu opowieści biograficznych, a sporządzony przez polską pisarkę portret francuskiego starszego kolegi i mistrza doczekał się kilku przekładów, w tym na język, w którym Apollinaire tworzył. Po drugie - ponieważ portretując poetę, daje zarazem obraz epoki, w której Paryż stanowił wylęgarnię nowych prądów w sztuce i literaturze, prawdziwe centrum świata i magnes dla napływających zewsząd przybyszów.
G

Guillaume Albert Vladimir Alexandre Apollinaire de Kostrowitzky urodził się 26 sierpnia 1880 r. w Rzymie. Matką jego była Polka Angelika Kostrowicka, osoba ojca pozostaje niepewna. Czy był nim włoski arystokrata Francesco Flugi d’Aspermont? Może jakiś duchowny wysokiego stopnia? (Pogłoskę tę wykorzystał Stefan Themerson, pisząc "Kardynała Pölätüo", znakomitą groteskę filozoficzną). Może wreszcie - jak chciał polski poeta Anatol Stern - Apollinaire był wnukiem Orlątka, czyli Księcia Reichstadtu, jedynego syna Napoleona I?

Biograficzna rama domyka się w ostatnich dniach I wojny. Apollinaire, od grudnia 1914 r. na froncie, w marcu 1916 r. - kilka dni po otrzymaniu obywatelstwa francuskiego - zostaje poważnie ranny w głowę. Rana zostaje zaleczona, ale osłabia jego odporność. Poeta umiera 9 listopada 1918 r., na dwa dni przed zakończeniem wojny, na szalejącą...

3890

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]