Reklama

Ładowanie...

Podziemną rzeką przez Lwów

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Żanna Słoniowska została laureatką Nagrody Conrada 2016 za powieść "Dom z witrażem"! Przypominamy rozmowę, którą z pisarką przeprowadziła Małgorzata Nocuń.
Żanna Słoniowska na krakowskim Sowińcu Fot. Tomasz Wiech
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: Pani książka „Dom z witrażem” wygrała właśnie konkurs na najlepszą powieść zorganizowany przez Wydawnictwo Znak. Pracowała Pani nad nią w latach 2010–2014. Dla Ukrainy to cała epoka – w 2010 roku trwał polityczny zastój, ale w 2014 polała się krew i upadł reżim prezydenta Wiktora Janukowycza.

ŻANNA SŁONIOWSKA: W książce chciałam przede wszystkim pokazać protesty antykomunistyczne we Lwowie pod koniec lat 80. XX wieku. To był czas mojego dzieciństwa. Ukraiński ruch sprzeciwu przysłoniła polska Solidarność – to zrozumiałe, w Solidarność zaangażowanych było o wiele więcej ludzi, Solidarność miała bogatszą tradycję i dynamikę. Ale Ukraina także należy do mozaiki krajów Europy Wschodniej, w której miały miejsce protesty antykomunistyczne.

W powieści jedna z głównych bohaterek – lwowska śpiewaczka operowa Marianna – wykonuje...

13427

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]