Reklama

Podziemną rzeką przez Lwów

Podziemną rzeką przez Lwów

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Żanna Słoniowska została laureatką Nagrody Conrada 2016 za powieść "Dom z witrażem"! Przypominamy rozmowę, którą z pisarką przeprowadziła Małgorzata Nocuń.
Żanna Słoniowska na krakowskim Sowińcu Fot. Tomasz Wiech
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: Pani książka „Dom z witrażem” wygrała właśnie konkurs na najlepszą powieść zorganizowany przez Wydawnictwo Znak. Pracowała Pani nad nią w latach 2010–2014. Dla Ukrainy to cała epoka – w 2010 roku trwał polityczny zastój, ale w 2014 polała się krew i upadł reżim prezydenta Wiktora Janukowycza.

ŻANNA SŁONIOWSKA: W książce chciałam przede wszystkim pokazać protesty antykomunistyczne we Lwowie pod koniec lat 80. XX wieku. To był czas mojego dzieciństwa. Ukraiński ruch sprzeciwu przysłoniła polska Solidarność – to zrozumiałe, w Solidarność zaangażowanych było o wiele więcej ludzi, Solidarność miała bogatszą tradycję i dynamikę. Ale Ukraina także należy do mozaiki krajów Europy Wschodniej, w której miały miejsce protesty antykomunistyczne.

W powieści jedna z głównych bohaterek – lwowska śpiewaczka operowa Marianna – wykonuje...

13427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]