Reklama

Podarunek od Trumpa

Podarunek od Trumpa

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Uznając syryjskie Wzgórza Golan – okupowane przez Izrael od zwycięskiej „wojny sześciodniowej” w 1967 r. – za część izraelskiego państwa, Donald Trump zakwestionował międzynarodowe prawo, zakazujące zaborów.
W

Według Trumpa Izrael zajął Wzgórza wskutek wojny obronnej, narzuconej mu przez arabskich sąsiadów, i ma prawo zdobyte ziemie zachować.

Prezydent USA chce w ten sposób pomóc premierowi Benjaminowi Netanjahu wygrać czekające go 9 kwietnia wybory. Przegrana mogłaby oznaczać dla premiera proces o korupcję. Ale Trump myśli też o reelekcji w 2020 r. Podarek ze Wzgórz Golan ma mu zjednać wyborców żydowskiego pochodzenia (2-3 proc.), a przede wszystkim sympatyzujących z Izraelem ewangelikanów, jedną czwartą elektoratu USA. Trump uznał już Jerozolimę za stolicę Izraela, wstrzymał pomoc dla Palestyńczyków, ogłosił Iran wrogiem Stanów. „Czy to nie Bóg zesłał Trumpa Żydom do obrony?” – zapytano szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo. „Jako człowiek wierzący nie mogę tego wykluczyć” – odparł Pompeo, ewangelikanin. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]