Reklama

Po zwycięstwie

Po zwycięstwie

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Na okładce "Polityki" (nr 43/11) postarzona komputerowo twarz Donalda Tuska: włosy i brwi posiwiałe, rysy zaostrzone, zmarszczki głębokie, oczy wpadnięte, trochę nieobecne, patrzące w pustą przestrzeń. Obok, dużymi literami, podpis: "Tusk 2025" i jego rozwinięcie: "Obecny premier może pozostać na szczycie władzy jeszcze 15 lat". Nie wiem, jakie były intencje autora okładki; mnie wydaje się ona portretem człowieka samotnego, zmęczonego i pozbawionego radości. Taka jest cena zwycięstwa?
P

Portret odsyła do artykułu Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki "Z Tuskiem na lata"; jego przesłanie, wydrukowane nad tytułem, możemy przeczytać przed lekturą całości: "Tego jeszcze nie było: możemy mieć rząd praktycznie bez opozycji. Znalazła się w rozsypce i nie stanowi na razie realnej siły". Podporządkowany temu przesłaniu wywód Janickiego i Władyki zmierza do mocnej, zmuszającej do zastanowienia konstatacji: "Donald Tusk, wsparty przez Waldemara Pawlaka, ma już zatem na wstępie olbrzymią przewagę nad opozycją nie tylko wyliczoną liczbą mandatów, bo ta akurat nie jest imponująca. Ale jakość tych mandatów, mierzona słabością i rozbiciem opozycji istniejącej, jest przytłaczająca. Licząc od 1989 r., takiej sytuacji jeszcze nie było. I to naprawdę może niepokoić".

"Polityka" wyraźnie wspierała Platformę i niezwykle ciepło przyjęła jej wyborcze zwycięstwo....

2814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]