Ładowanie...
Pionier
Od chwili, gdyśmy się poznali, podziwiałem w Bolku trzy cechy charakteru: duch inicjatywy, pracowitość i łatwość nawiązywania stosunków z ludźmi. Wierzbiański zawsze rozwijał jakieś pionierskie pomysły i umiał je realizować. Tym najtrwalszym i największym jego życiowym osiągnięciem okazał się „Nowy Dziennik”.
Założenie nowego pisma polonijnego w 1971 r. wymagało nie lada odwagi i optymizmu. Chyliły się ku upadkowi ostatnie dzienniki polonijne, mające za sobą pół wieku albo więcej istnienia. Przestał wychodzić „Dziennik dla Wszystkich” w Buffalo, „Wiadomości Codzienne” w Cleveland, „Nowiny Polskie” w Milwaukee, „Kurier Codzienny” w Bostonie. Prosperował jedynie „Dziennik Związkowy” w Chicago. Upadek polskiej prasy codziennej zwiastował stopniowe zamieranie skupisk polonijnych. Bez wspólnego pisma nie było wspólnej więzi łączącej ludzi rozproszonych w obcym żywiole. Nie było...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]