Reklama

Pieśń o dziecięcej śmierci

Pieśń o dziecięcej śmierci

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Spektakle tegorocznego Dialogu przygnębiały wizją problemów, z jakimi boryka się dziś Europa. Pokazane jako epilog przedstawienie Christopha Marthalera jest nieporównanie bardziej przerażające - ukazuje bowiem próbę ostatecznego ich rozwiązania.
N

Na początku widzowie zwiedzają wystawę urządzoną na terenie szpitala psychiatrycznego w Lubiążu - tylko nieznacznie ustępującego urodą secesyjnej wiedeńskiej klinice Am Steinhof, która była miejscem prapremiery i źródłem inspiracji dla spektaklu. Niestety, podobieństwo dotyczy także upiorów przeszłości zaklętych w murach obu ośrodków.

Z pozoru niewinne urządzenia i szafki na lekarstwa nabierają innego wyrazu, gdy wiemy, że wyniszczającymi kuracjami katowano tutaj ludzi zdrowych, z powodów rasowych czy politycznych uznanych za “asocjalnych". Puste łóżka budzą grozę, gdy pomyśli się o tysiącach pacjentów, którzy zniknęli bez śladu. Pocztówki na słomiankach i drewniane zabawki wykonane rękami pacjentów przemawiają zupełnie innym głosem, gdy zestawi się je z historiami dzieci uznanych za “niepełnowartościowe", wykorzystywanych do pseudonaukowych eksperymentów, w...

6055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]