Reklama

Pieskie życie

Pieskie życie

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Przy wszystkich różnicach stylistycznych czy estetycznych, opowieści o ofiarach transformacji ustrojowej są niepokojąco do siebie podobne.
N

Najnowszy utwór Marka Nowakowskiego - skromne opowiadanie wydrukowane w formie osobnej książeczki - tematycznie nawiązuje do spraw, które wydają się przedawnione. Chodzi o zagładę cywilizacji PGR-ów i bolesne przeobrażenia, które w pierwszej połowie lat 90. dotknęły Polskę gminną.

Przedawnienie nie jest tu najszczęśliwszym określeniem, wszak ofiary transformacji ustrojowej ciągle są wśród nas, problem zapomnianej przez Boga i historię polskiej prowincji nadal istnieje. Mam raczej na uwadze pewien poznawczy i artystyczny impas. Mówiąc w największym skrócie i powtarzając za filozofem: o czym nie można na nowo, w sposób świeży, zaskakujący czy nieoczywisty pisać, o tym trzeba milczeć. Regule tej podlega opowieść o postpegeerowskich nizinach. Bo niby dlaczego miałaby nie podlegać?

Nie był to wprawdzie temat szczególnie atrakcyjny dla naszych...

7252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]